Elektroniczny portfel po polsku

Onet.pl rozpoczyna współpracę z Moneybookers, dostawcą usług płatności online. Firma oferuje tzw. portfel elektroniczny, który umożliwia dokonywanie natychmiastowych przelewów pieniężnych - zagranicznych i krajowych - przez internet.

"Moneybookers to rozwiązanie podobne do PayPal, jednak w pełni przystosowane do polskiego rynku" - zapewnia Piotr Krawiec z Onet.pl. Usługa oferuje od razu pełną funkcjonalność oraz polską pomoc techniczną. - "Bardzo poważnie traktujemy polski rynek" - zapewnia Nikolai Riesenkampff, dyrektor zarządzający firmy Moneybookers. W ramach współpracy Onet.pl wprowadza możliwość płatności za pomocą Moneybookers w swoich serwisach. Rozpocznie się także zakrojona na szeroką skalę kampania reklamowa.

Moneybookers to elektroniczny portfel. Należy go zasilić pieniędzmi ze swojego konta bankowego lub karty kredytowej. Takiego portfela można używać by dokonywać płatności, a także odbierać pieniądze od innych użytkowników systemu.

Usługa umożliwia dokonanie przelewu pieniężnego każdemu, kto ma adres e-mail. Jeśli posiada konto w systemie Moneybookers, pieniądze pojawią się na nim natychmiast, jeśli nie, otrzyma e-mail, by takowe założył. Chociaż PayPal wystartował w Polsce jakiś czas temu, to Moneybookers ma ambicje, by stać się numerem jeden na polskim rynku tego typu usług. "Oferujemy możliwość przesyłania przelewów pomiędzy użytkownikami systemu, a nie tylko płatności w sklepach online. Mamy także bardzo tanie międzynarodowe przelewy pieniężne"` - mówi Marek Krawczyk, country manager Moneybookers w Polsce.

Opłata za dokonanie międzynarodowego transferu pieniężnego to koszt maksymalnie 0,5 euro, niezależnie od przesyłanej kwoty. Pieniądze trafiają natychmiast na konto odbiorcy. Zasilenie konta Moneybookers przelewem bankowym nie kosztuje nic. Przelew z konta w serwisie Moneybookers na własny rachunek bankowy to koszt 1,8 euro niezależnie od kwoty.

Z usług Moneybookers już teraz korzysta w Polsce 100 tys. użytkowników. Jednak w ramach współpracy z Onetem, firma chce pozyskać ich wielokrotnie więcej. Pod koniec września została uruchomiona polska wersja strony internetowej, działa również polska pomoc techniczna online. "Usługę kierujemy do olbrzymiej grupy naszych użytkowników w za granicą" - mówi Łukasz Mentel, dyrektor ds. rozwoju Onet.pl. "Moneybookers rozpoczyna kampanię reklamową w krajach takich jak Irlandia, gdzie jest duża grupa Polonii" - wyjaśnia Nikolai Riesenkampff. Moneybookers do tej pory rozwijał się na zasadzie "kuli śniegowej", internauci polecali go sobie nawzajem, by dokonywać przelewów.

W tej chwili MoneyBookers posiada ponad 2,3 mln zarejestrowanych użytkowników. Działa w 35 krajach. Prowadzi witryny internetowe i wsparcie klienta w 10 językach. W Londynie pracuje zarząd Moneybookers, dział techniczny oraz obsługa klienta jest zlokalizowana w Sofii. Tam też pracuje polskojęzyczna osoba obsługująca polskich klientów.

Spółka należy w 100% do funduszu brytyjskiego Gatcombe Park Ventures, jego udziałowcem zaś jest Beisheim Holding Schweiz, siostrzana spółka koncernu Metro Holding AG.

Firma działa na postawie europejskich regulacji dotyczących płatności elektronicznych oraz podlega brytyjskiemu nadzorowi finansowemu. "Moneybookers jest pierwszym Europejskim wydawcą pieniędzy internetowych, który posiada licencję bankową Financial Services Authority of the United Kingdom (FSA)" - mówi Nikolai Riesenkampff. Dane klientów są składowane w data center prowadzonym przez spółkę Level3. Kopie zapasowe są przechowywane z kolei w centrum należącym do firmy The Bunker. Szczelność systemu regularnie bada się przy pomocy usług firmy One-SEC oraz programu Nessus spółki Tenable Network Security. Prawidłowość transakcji co trzy miesiące bada niezależna firma audytorska. "Wszystkie transakcje są zabezpieczone przy pomocy technologii Secure Socket Layer (SSL) z bezpiecznym kodowaniem 128 bitów, certyfikowanej przez VeriSign" - podkreśla Nikolai Riesenkampff.

Moneybookers nie publikuje wyników finansowych. Nikolai Riesenkampff ujawnił, że rok 2006 spółka zamknie zyskiem przed opodatkowaniem sięgającym 18 mln zł, czterokrotnie wyższym niż w 2005 roku. Tegoroczne przychody będą wyższe trzykrotnie. Największy udział w strukturze przychodów MoneyBookers mają kraje niemieckojęzyczne, Wielka Brytania i Francja. Polska w ciągu 1-2 lat ma trafić do pierwszej piątki pod względem ilości klientów i wielkości przychodów.

Więcej informacji: moneybookers.onet.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200