Elektroniczne kartk

Eastman Software udostępni pakiet do zarządzania dokumentami w Microsoft Exchange.

Eastman Software udostępni pakiet do zarządzania dokumentami w Microsoft Exchange.

Microsoft od kilku lat bez widocznych efektów stara się wyposażyć swój serwer komunikacyjny Microsoft Exchange w funkcje, ułatwiające definiowanie i automatyzację realizacji procesów przepływu informacji i zadań. Ostatnio firma podjęła jednak bardziej zdecydowane działania, podpisując umowę z Eastman Software, producentem specjalizującym się w opracowywaniu tego typu rozwiązań. Zbiegło się to w czasie z udostępnieniem przez Lotus Development wersji beta aplikacji Domino.Doc 2.0, realizującej funkcje zbliżone do produktów Eastman Software.

W ramach zawartego porozumienia Microsoft będzie promować nowy pakiet aplikacji o nazwie Work Management for Microsot Exchange, opracowany przez Eastman Software. Pakiet ten będzie integrować trzy aplikacje odpowiedzialne za realizację zarządzania dokumentami, obiegu zadań oraz imagingu (zarządzanie skanowanymi dokumentami).

Pierwszą z aplikacji wchodzących w skład pakietu będzie Document Manager for Exchange (DMX). Produkt ten pracować będzie na serwerze Exchange'a i umożliwi realizację podstawowych funkcji zarządzania dokumentami, takich jak kontrola wersji, zatwierdzanie dokumentu, indeksowanie i możliwość pełnotekstowego przeszukiwania. Inne zadania będzie realizować Workfolder for Exchange (WMX), stanowiący rozszerzenie aplikacji klienckiej Microsoft Outlook. Umożliwi on tworzenie grup dyskusyjnych w ramach publicznych folderów znajdujących się na serwerze Exchange, a także uruchamianie aplikacji zarządzających przepływem zadań. Aplikacje te będą wykorzystywać publicznie dostępne foldery, jako repozytorium wszystkich informacji o aktualnie realizowanych procesach, i automatycznie nadawać odpowiednie prawa dostępu do nich.

Ostatnim produktem zawartym w pakiecie będzie Imaging for Windows Professional Edition 2.0. Umożliwi on skanowanie papierowych dokumentów, a następnie opisywanie, indeksowanie i przechowywanie w folderach Exchange bądź też dołączanie do aplikacji DMX i WMX.

Rozwiązanie niedoskonałe

Chociaż na rynku dostępnych jest już kilka rozwiązań workflow dla serwera Microsoft Exchange, np. firm Front Office Technologies czy Keyfile, to żadne z nich nie jest dostarczane w postaci zintegrowanego pakietu, takiego jak Work Management for Microsoft Exchange. Niemniej funkcje realizowane przez poszczególne moduły pakietu są mniej zaawansowane niż w przypadku rozwiązań konkurencji. Wersja beta aplikacji DMX nie oferuje np. możliwości nadawania uprawnień na poziomie pojedynczego dokumentu (można to zrobić tylko dla foldera, w którym znajduje się dokument) ani też nie zapewnia żadnej formy integracji z WWW . Eastman Software zapewnia, że problemy te znikną wraz z wprowadzeniem na rynek pełnej wersji pakietu Work Management for Microsoft Exchange, co zapowiadane jest na drugi kwartał br. Wcześniej, bo jeszcze w kwietniu, na rynek zostanie wprowadzony Imaging Pro. Workfolder for Exchange dostępny jest już od stycznia br.

Konkurencja nie śpi

W tym samym czasie, w którym podpisano umowę między Microsoftem a Eastman Software, firma Lotus Development udostępniła wersję beta pakietu Domino.Doc 2.0. Pakiet ten przeznaczony jest dla użytkowników serwera Lotus Domino, którzy potrzebują zaawansowanych funkcji zarządzania dokumentami. Pozwala on pełnić kontrolę nad całym cyklem "życiowym" dokumentu - od idei, poprzez tworzenie dokumentu, jego poprawianie, zatwierdzanie, aż do udostępnienia jego finalnej wersji i archiwizowania.

Produkt udostępni także programistom w pełni udokumentowany interfejs programistyczny, dzięki czemu zadanie integracji zewnętrznych aplikacji z Domino.Doc będzie ułatwione.

Brak strategii

Na długo przed premierą pierwszej wersji serwera Exchange (oznaczonej dla zmylenia użytkowników numerem 4.0) Microsoft nazywał ten produkt Notes killer. Od roku Microsoft prezentuje inną strategię. Przedstawiciele firmy twierdzą, że Exchange sam w sobie nie jest rozwiązaniem do tworzenia systemów obiegu informacji i zadań, ale staje się nim po zintegrowaniu z pakietem Microsoft Office 97, FrontPage oraz Internet Information Server. Jest to dobry sposób na sprzedanie klientowi kilku produktów, które bez solidnego oprogramowania same z siebie nie realizują zapowiadanych funkcji. Pociesza fakt, że Microsoft nareszcie zauważył niezależnych producentów wzbogacających funkcjonalność serwera Exchange. Jest to bowiem jedyna droga uczynienia w krótkim czasie z tej platformy komunikacyjnej systemu do zarządzania dokumentami i przepływem zadań.

Aplikacje wchodzące w skład pakietu Work Management for Microsoft Exchange
  • Document Manager for Exchange

  • Workfolder for Exchange

  • Imaging for Windows Professional Edition 2.0

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200