Elektroniczna giełda

W handlu elektronicznym coraz większą rolę odgrywają aukcje i giełdy towarowe.

W handlu elektronicznym coraz większą rolę odgrywają aukcje i giełdy towarowe.

Działająca w USA firma PaperExchange uruchomiła pierwszą na świecie giełdę elektroniczną, działającą w Internecie, pozwalającą na prowadzenie sprzedaży i zakup papieru. To typowa giełda towarowa, skoncentrowana na wąskim obszarze rynku. Po otwarciu tego serwisu ruch w ciągu ośmiu miesięcy wzrósł o kilkaset procent, stronę odwiedziło aż 2400 firm z 75 krajów. Wielkość obrotów giełdy przekroczyła już wyniki osiągane przez największy internetowy serwis aukcyjny e-Bay, działający głównie wśród indywidualnych użytkowników sieci. PaperExchange jest zwiastunem przyszłej dominacji tej formy pośrednictwa w handlu elektronicznym, gdzie internetowy serwis łączy różne firmy zainteresowane kupnem określonego towaru.

Podobny sukces, jak PaperExchange, odniósł inny internetowy serwis GoCargo.com, będący biurem wymiany informacji o wolnych przestrzeniach ładunkowych w kontenerach na statkach. Internetowe giełdy towarowe działają już w przemysłach: chemicznym (CheMatch, ChemConnect, e-Chemicals), wyrobów plastikowych (PlasticNet.com, PlascticBIN.com), metalowym (e-Steel, MetalSite), elektronicznym (ElectronicBIN.com, NetBuy, PartMiner) czy telekomunikacyjnym (AltraEnergy, Arbinet, Houston Street).

Analitycy rynku internetowego są zgodni w twierdzeniu, że giełdy czeka dynamiczny wzrost - przede wszystkim dzięki istotnej redukcji kosztów przy kojarzeniu dostawców z odbiorcami. Jak szacuje firma Dataquest, w ub.r. wartość obrotów elektronicznych giełd przekroczyła 12 mld USD, zaś w roku 2004 ma osiągnąć ok. 700 mld USD.

Po raz trzeci, sprzedane

Powiększ

Nie mniejszą popularnością powinny cieszyć się internetowe aukcje, prowadzone między podmiotami biznesowymi. Firma, pragnąca pozbyć się towaru, wyprzedająca część majątku trwałego, będzie mogła to realizować poprzez umieszczenie oferty w internetowej aukcji. Może wybrać różne modele aukcji - np. coraz popularniejszy mechanizm aukcji odwróconej, gdzie cena systematycznie spada, zaś kupuje ten, kto pierwszy zdecyduje się na daną cenę.

W przeciwieństwie do obecnie dominującego modelu, gdzie broker jest pośrednikiem dostosowującym najbardziej korzystną ofertę do wymagań konkretnego klienta, a klient nie ma możliwości przejrzenia ofert dostawców, w Internecie giełda online jest tylko miejscem spotkań, w którym kupujący i sprzedawca nawiązują bezpośrednią relację. Wartością, oferowaną przez brokerów, będą usługi towarzyszące, np. ubezpieczenia czy kontrola jakości.

Techniczne fundamenty

Dla rozwoju tego rodzaju aplikacji są istotne przede wszystkim standardy wymiany danych za pomocą języków wyprowadzonych z XML (eXtensible Markup Language), takie jak interfejs opracowywany przez organizację RosettaNet, mechanizm wymiany informacji o profilach klientów (konsorcjum CPEX) czy standardowy zapis transakcji (firmowany przez organizację CommerceNet). Podstawą tego typu serwisu jest oprogramowanie wyposażone w możliwości szyfrowania i ochrony transakcji służące do obsługi elektronicznych katalogów, prowadzenia sprzedaży i zakupów online czy wreszcie dynamicznego określania cen (oprogramowanie aukcyjne).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200