Elektroniczna Rada Ministrów

Centrum Informacyjne Rządu będzie publikować w Internecie informacje o pracach Rady Ministrów.

Centrum Informacyjne Rządu będzie publikować w Internecie informacje o pracach Rady Ministrów.

W rok po włamaniu na rządowy serwer, Centrum Informacyjne Rządu (CIR) zdecydowało się na publikację w Internecie materiałów o pracach Rady Ministrów. Będzie ją wspomagał system Cirpress, który zapewni także obsługę informacyjną pracowników CIR.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, pilotażowa wersja Cirpress dla 10 użytkowników powstanie do końca marca br. Później CIR zdecyduje, czy będzie kontynuować projekt. W założeniu system ma wyszukiwać w wewnętrznym intranecie wszystkie informacje, jakie zostały kiedykolwiek wykorzystane w Centrum, aby przesłać je zainteresowanym osobom. Dane źródłowe mają pochodzić również z materiałów agencyjnych. W tym celu firma Rodan System, zajmująca się projektem Cirpress, wykorzysta aplikację Topic do przeszukiwania tworzonych w Centrum baz danych Lotus Notes. Ponadto system będzie wspomagał pracę grupową nad publikacjami Centrum, skanowanie dokumentów, i obróbkę graficzną wprowadzanych dokumentów. System, którego pierwotnym celem było usprawnienie działania CIR, umożliwi również publikację informacji o pracach rządu na oficjalnej stronie WWW.

Przed prawie rokiem, w majowy weekend włamywacze, podpisujący się "Damage.Inc", zmienili zawartość strony WWW na serwerze internetowym Kancelarii Premiera. Od tego czasu rządowy serwis przeniesiono z serwera www.urm.gov.pl do domeny www. kprm.gov.pl, która jednak nie była często uaktualniana. Nie wiadomo jeszcze, jaki poziom bezpieczeństwa zapewnią publikacjom rządowi informatycy. Pytana o Cirpress Anna Pogorzelec z CIR odmówiła podania informacji na temat projektu.


TOP 200