Ekspresowe VoIP

Rozwiązania VoIP dotychczas zbyt kosztowne dla małych i średnich firm mogą stać się znacznie popularniejsze w tym segmencie dzięki nowym produktom Cisco - CallManager Express oraz Unity Express.

Cisco Systems wprowadza do sprzedaży nowe rozwiązania telefonii IP przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających do 100 użytkowników. Oprogramowanie CallManager Express (CME) spełnia rolę centrali telefonicznej IP i przeznaczone jest do uruchomienia pod kontrolą systemu operacyjnego Cisco IOS. Działa na ruterach serii: 1751, 1760, 2600XM, 3600 i 3700 oraz na modułach komunikacyjnych AGM (Access Gateway Module) przeznaczonych dla przełączników Catalyst 4500.

Unity Express jest oprogramowaniem współpracującym ze specjalizowanym modułem i dodaje do CME funkcje poczty głosowej oraz automatycznej telefonistki przekazującej połączenia zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej regułami.

Zobacz również:

CME i CUE dodają więc do istniejących funkcji ruterów kompletne rozwiązanie telekomunikacyjne dla małych i średnich firm oraz oddziałów korporacji. Mogą też być wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych jako zarządzana przez nich centrala telefoniczna PBX. Cena licencji na oprogramowanie CallManager Express waha się od 750 do 2800 dolarów w zależności od ilości użytkowników (24-120). Cena licencji na Unity Express rozpoczyna się od około 3000 dolarów.

Cisco sprzedało dotychczas ponad dwa miliony telefonów IP, z czego ponad 500 tys. w regionie EMEA (Europa, Azja). Milion telefonów zostało sprzedanych w ciągu ostatniego roku, co pokazuje olbrzymią dynamikę rynku VoIP i przodującą pozycję Cisco. W Polsce Cisco sprzedało w tym roku ponad 10 tys. telefonów IP.

Rozwiązanie CallManager Express wraz z Unity Express jest tylko jednym dziesięciu gotowych, możliwych do zaadoptowania projektów uruchomienia rozwiązań komunikacyjnych w małych i średnich firmach oraz oddziałach przedsiębiorstw przedstawionych przez Cisco. Ich pełna lista znajduje się pod adresemhttp://www.cisco.com/go/fsb. Obejmują one bezpieczeństwo, sieci lokalne LAN, sieci rozległe WAN, przesyłanie głosu, wideo, przyspieszanie aplikacji webowych oraz mobilność.


TOP 200