Eksperci ostrzegają: Windows XP to obecnie Zombie OS

Pomimo tego, że Microsoft wycofał wsparcie technicznie dla systemu operacyjnego Windows XP dwa lata temu (dokładnie 8-go kwietnia 2014 roku), pod kontrolą tego oprogramowania pracuje obecnie dalej na całym świecie 181 mln pecetów.

I pomyśleć, że system operacyjny Windows XP zarządzających tymi wszystkimi komputerami nie jest od ponad dwóch lat aktualizowany. Użytkownicy takich komputerów mieli wtedy do wybory dwie opcje: przechodzimy na nowszy Windows, albo ryzykujemy i zostajemy przy starym. Jak widać, niemała grupa użytkowników wybrała tę druga opcję nie przejmując się tym, że niektórzy nadali obecnie temu oprogramowaniu dużo mówiącą nazwę Zombie OS. Chodzi tu oczywiście o bezpieczeństwo, a właściwie o jego brak.

Firma analityczna Net Applications przeprowadziła w marcu tego roku badanie z którego wynika, że blisko 11% wszystkich komputerów osobistych pracuje obecnie pod kontrolą systemu Windows XP. Jeśli chodzi o komputery Windows, to Windows XP zarządza 12-ma procentami takich komputerów. Wynika to z faktu, że 91.5% wszystkich komputerów osobistych pracuje obecnie pod kontrolą jakiejś wersji systemu Windows. A komputerów takich jest obecnie na całym świecie

Zobacz również:

blisko 1,5 miliarda.

Eksperci ostrzegają: Windows XP to obecnie Zombie OS

Źródło: Net Applications

Jeśli chodzi o wszystkie wersje systemu Windows, to Windows XP plasuje się czwartym miejscu. Trzecie miejsce zajmuje system Windows 8/8.1 (199 mln komputerów), drugie Windows 10 (235 mln komputerów), a pierwsze Windows 7 (861 mln komputerów).

Windows XP cieszy się obecnie największą popularnością w Chinach. Co czwarty osobisty komputer w tym kraju pracuje dalej pod kontrolą tego oprogramowania. Net Applications przewiduje, że udział oprogramowania Windows XP w rynku wszystkich systemów operacyjnych zarządzających komputerami osobistymi spadnie do poziomu jednocyfrowego w połowie tego roku, a w marcu 2017 roku wyniesie 5%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200