Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z NASA, Google i US CERT w Polsce

W dniach 23-24 października Warszawa będzie gościć ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa pracujących m.in. dla takich firm i instytucji jak NASA, US CERT, Google czy Twitter. Okazją do spotkania będzie XVI Konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego "Secure 2012", organizowana przez instytut badawczy NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska.

Według raportu CERT Polska, tylko w ubiegłym roku w polskim internecie odnotowano ponad 21 mln niebezpiecznych incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. Stanowi to wzrost o 9 mln w stosunku do 2010 r., kiedy to do zespołu trafiło 12 mln zgłoszeń. Coraz poważniejszym zjawiskiem staje się rosnąca liczba botów. Rozprzestrzeniają się one poprzez internet, wykorzystując luki w zabezpieczeniach komputerów lub naiwność użytkowników, którzy uruchamiają odpowiednio przygotowane oprogramowanie, podesłane przez cyberprzestępców. W 2011 r. liczba zdarzeń związanych z botami wyniosła prawie 10 mln i była wyższa o 5 mln w porównaniu do roku 2010.

Jedną z kluczowych postaci konferencji Secure 2012 będzie Ryan Pittman, agent specjalny z NASA, specjalizujący się w cyfrowej kryminalistyce śledczej i zwalczaniu przestępczości informatycznej. Podczas swojej prezentacji opowie o międzynarodowych incydentach komputerowych, z którymi miał do czynienia w trakcie swojej pracy w NASA, ze szczególnym uwzględnieniem tych pochodzących z Europy Wschodniej. Ponadto wśród prelegentów znalazł się Rik Ferguson z Trend Micro, jeden z czołowych ekspertów bezpieczeństwa informatycznego doradzający m.in. rządowi Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się on m.in. w badaniu "podziemnej ekonomii" i zagrożeń online oraz w analizowaniu wpływu nowych rozwiązań w technologiach informacyjnych na bezpieczeństwo zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Na konferencji będzie również obecny Cory Altheide, inżynier bezpieczeństwa w Google, zajmujący się przede wszystkim kwestiami związanymi z reagowaniem na incydenty sieciowe oraz informatyką śledczą.

Zobacz również:

  • WWDC 2024 - relacja z konferencji okiem redakcji Computerworld
  • NASK przetestuje nową polską technologię kwantową

Secure to coroczna konferencja poświęcona w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu, która gromadzi specjalistów krajowych i zagranicznych, reprezentujących najważniejsze instytucje zajmujące się problematyką zagrożeń sieciowych i walką z cyberprzestępczością. Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200