Ekran z sekretami

W laboratoriach Mitsubishi powstał monitor, którego nie na się podejrzeć przez ramię. A właściwie to nie da się go w ogóle przeczytać - bez specjalnych okularów.

Problem podglądania sekretów przez ramię z ekranu monitora jest znany od lat. Jednak jedyny rozpowszechniony środek zaradczy jaki przyjął się w środowisku komputerowym to zastępowanie znaków hasła gwiazdkami. Inżynierowie z MERL (Mitsubishi Electric Research Laboratories) postanowili ten problem rozwiązać całościowo, tworząc monitor który dla nieuzbrojonego oka wyświetla tylko chaotyczną sieczkę. Aby go przeczytać należy dysponować parą specjalnych, zsynchronizowanych okularów.

System jest oparty o specjalny sterownik wyświetlacza, który na standardowym monitorze wyświetla na zmianę właściwy obraz i jego odwróconą postać, przełączając je 120 razy na sekundę. Bezwładność ludzkiego oka powoduje że widzimy połączenie tych dwóch obrazów, czyli szarą migoczącą siatkę pikseli. Jednak po założeniu odpowiednio zsynchronizowanych z wyświetlaczem okularów migawkowych (shutter glasses) pojawia się ukryty obraz. Dzieje się to dlatego że okulary wycinają drugą część przekazu to znaczy wersję odwróconą i do oka dociera tylko pierwsza, tajna część.

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu
  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Działa to podobnie do efektu stroboskopowego - jeśli w ciemnym pomieszczeniu powiesimy wahadło, rozbujamy go i oświetlimy lampą stroboskopową migającą z częstotliwością wychyleń wahadła to zobaczymy wahadło wiszące nieruchomo.

System umożliwia także wyświetlanie tajnego przekazu na publicznych wyświetlaczach. Autorzy przewidują dla swojego wynalazku zastosowanie we wszystkich miejscach gdzie wyciek informacji przez podglądnięcie ekranu jest niepożądany, a przy tym prawdopodobny ze względu na ilość postronnych osób. Bezpieczny wyświetlacz mógłby na przykład znaleźć zastosowanie w bankach, szpitalach, aptekach i innych miejscach gdzie kręci się dużo osób zainteresowanych podglądaniem ekranów zawierających potencjalnie wrażliwe informacje.

Więcej informacji: http://www.merl.com/projects/privatedisplay/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200