Ekran wyboru przeglądarki - od 1 marca w formie aktualizacji Windows

Microsoft zapowiedział, że począwszy od 1 marca użytkownikom Windows udostępniona zostanie możliwość wyboru aplikacji do przeglądania Internetu.

Europejscy użytkownicy Windows XP, Vista i 7 uzyskają dostęp do ekranu wyboru przeglądarki za pośrednictwem usługi aktualizacji systemu, Windows Update.

W ostatnim tygodniu lutego Microsoft planuje przeprowadzenie testów ekranu wyboru - mechanizm zostanie udostępniony w formie aktualizacji w trzech krajach: Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji. Z dniem 1 marca rozpocznie się masowa dystrybucja aktualizacji.

Zobacz również:

  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR

Użytkownicy korzystający z Internet Explorera po zainstalowaniu łatki zobaczą ekran "powitalny", zawierający podstawowe informacje o mechanizmie wyboru przeglądarki (screen nr 1).

Ekran wyboru (screen nr 2), oprócz opcji instalacji wybranego oprogramowania, umożliwi także poszerzenie zakresu informacji na temat wybranego programu. Użytkownik będzie mógł przejrzeć zawartość okna w późniejszym terminie (funkcja "Wybierz później"). Na pulpicie systemu zostanie umieszczony skrót do ekranu.

W oknie wyboru będzie obecnych 12 aplikacji do przeglądania Sieci: Safari, Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera, AOL Explorer, Maxthon, K-Meleon, Flock, Avant Browser, Sleipnir i Slim Browser. Programy mają być rozmieszczone w kolejności losowej, chociaż przeglądarki Apple, Microsoftu, Mozilli, Opery i Google, - z racji swojej popularności - będą mieć uprzywilejowaną pozycję i wyświetlać się jako pierwsze (także losowo).

Monopol Microsoftu

Pojawienie się ekranu wyboru przeglądarki w systemach Microsoftu jest wynikiem skarg producentów przeglądarek internetowych konkurencyjnych względem obecnego w Windows Internet Explorera. Firma Opera, poparta przez Fundację Mozilla, argumentowała, że dystrybucja systemu z wbudowaną przeglądarką to przykład na monopolistyczne praktyki Microsoftu, utrudniające zdrową konkurencję na rynku przeglądarek.

Stanowisko to w ubiegłym roku podzieliła Komisja Europejska. Microsoft, aby uniknąć postawienia kolejnych zarzutów o nadużywanie rynkowej pozycji, w grudniu 2009 r. zgodził się wyposażenie systemu Windows w funkcję umożliwiającą użytkownikom wybór przeglądarki internetowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200