Ekosystem blockchain w 2021

W 2021 r. aktywność programistów kryptowalut osiągnęła najwyższy poziom w historii. Rok okazał się bardzo interesujący, jeśli chodzi o Layer 1s, DeFi i cały system blockchain.

Ekosystem blockchain w 2021

Rūdolfs Klintsons/ Pexels

Amerykańska firma Electric Capital opublikowała wczoraj Developer Report za rok 2021. Opracowanie to wyznacza branżowy standard, jeśli chodzi o informacje pozwalające zrozumieć sytuację w ekosystemach programowania kryptowalut.

Electric Capital jest jedną z czołowych firm venture capital, która inwestuje w początkujące podmioty działające w obszarze Web 3.0 i blockchain. Inwestuje w kryptowaluty, firmy działające w oparciu o architekturę blockchain, fintechy i rynki.

Zobacz również:

  • Karty Nvidia złamane - pozwalają szybciej wydobywać kryptowaluty
  • Terra Luna wywołała panikę w sektorze krypto. Ludzie stracili miliony dolarów

Na potrzeby sprawozdania „2021 Electric Capital Developer Report” przeanalizowano niemal 500 tys. repozytoriów kodu i 160 mln commitów.

Oto najważniejsze ustalenia autorów raportu:

1. w 2021 r. odnotowano rekordową liczbę programistów - ponad 18 tys. na miesiąc

2. 65% aktywnych programistów kryptowalut rozpoczęło działalność w tym obszarze w 2021 roku

3. wśród pięciu największych ekosystemów programowania kryptowalut znalazły się: Ethereum, Polkadot, Cosmos, Solana i Bitcoin.

Ethereum i Bitcoin odnotowują dalszy wzrost

W 2021 r. baza programistów Ethereum i Bitcoin zwiększyła się odpowiednio o 42% i 9%. Ethereum w dalszym ciągu dysponuje największym ekosystemem narzędzi, aplikacji i protokołów, a jej baza programistów jest 2,8 razy większa od tej, którą posiada drugi największy ekosystem. Platforma Ethereum przyciąga 20% wszystkich nowych programistów kryptowalut i posiada najwyższy wskaźnik zatrzymania deweloperów przez okres ponad 4 lat.

Które ekosystemy rosną najszybciej?

Wśród pięciu największych ekosystemów programowania kryptowalut w 2021 r. znalazły się: Ethereum, Polkadot, Cosmos, Solana i Bitcoin. Platforma Solana odnotowała gwałtowny skok (pięciokrotny wzrost aktywnych programistów), natomiast NEAR awansowała na pozycję szóstego największego ekosystemu (ponad czterokrotny wzrost). Ponad dwukrotnym wzrostem w 2021 r. mogły pochwalić się ekosytemy Polygon, Binance Smart Chain i Cardan.

Z kolei dynamika wzrostu Polkadot, Solana, NEAR, BSC, Avalanche i Terra okazała się wyższa niż historyczny wynik Ethereum w tym zakresie na analogicznym etapie funkcjonowania.

Źródło: Electric Capital, PR Newswire

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200