Ekologiczne procesory AMD

AMD zaczął produkować układy scalone zawierające ograniczoną ilość ołowiu. Firma wychodzi tym samym naprzeciw przepisom opracowanym przez Unię Europejską, które regulują tę kwestię.

AMD wprowadził na rynek w lipcu kilka procesorów, które są zgodne z zaleceniami RoHS. Są to układy Opteron, Athlon 64, Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Turion 64, Sempron oraz niektóre chipsety instalowane w serwerach.

Opracowana przez Unię Europejską dyrektywa RoHS (Restriction of Hazardous Substances) ustala, jakie ilości szkodliwych dla zdrowia substancji (w tym ołowiu) mogą się znajdować w urządzeniach elektronicznych, w tym w półprzewodnikach. Dyrektywa stanowi, że począwszy od 1 lipca 2006 r. w krajach należących do Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać nowych urządzeń elektronicznych, które zawierają ołów. Dyrektywa zawiera jednocześnie kilka wyjątków. Jeden z nich dotyczy ilości ołowiu jakie mogą się znajdować w stopie lutowniczym.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji

Intel, główny rywal AMD, też pracuje nad tym problemem. W 2004 r. firma zaczęła stosować bezołowiowy stop lutowniczy, który łączy chipsety i procesory z płytą główną komputera. Intel stosuje jednak dalej niewielką ilość ołowiu (ok. 0,2 grama) w każdym układzie scalonym. Firma ma nadzieję, że wyeliminuje całkowicie ołów z produkowanych przez siebie układach scalonych za pięć lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200