Efekty długoterminowej polityki

NexitraOne Polska po raz pierwszy wzięła udział w badaniu AudIT, a wyniki traktujemy bardzo poważnie.

W zeszłorocznym badaniu nie wzięliśmy udziału ze względu na zaangażowanie w inny proces oceny satysfakcji naszych pracowników. Jednak z zainteresowaniem przyglądaliśmy się inicjatywie Computerworld, a nawet zgłosiliśmy kilka uwag uwzględnionych w tegorocznej edycji. Po opublikowaniu wyników badania naszą uwagę zwróciły dwie kwestie. Po pierwsze, polityka informowania pracowników o zadaniach związanych z pracą na danym stanowisku oraz kryteriach oceny ich wykonania, a po drugie, skuteczne rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Pierwszym zagadnieniem już się zajęliśmy jakiś czas temu w dziale handlowym i zdobyte tam doświadczenia wykorzystamy w przygotowaniu procesu, który, wierzę, pomoże nam ten problem rozwiązać wśród pracowników IT. Jeśli chodzi o rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, planujemy serię szkoleń i warsztatów dla naszych menedżerów, tak aby wyposażyć ich w narzędzia, które pozwolą im nie tylko takie sytuacje wyjaśniać, ale też zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości.

Możliwość awansu wewnętrznego

Maciej Krupa, HR manager, NexitraOne Polska

HR nie może ani na chwilę tracić kontaktu z biznesem i rynkiem. Im więcej będzie wiedział i rozumiał z otaczającego go świata, tym łatwiej będzie mu reagować na potrzeby własnej organizacji. Polecenie, rekomendacja i referencje są i będą cały czas kluczowe w procesie rekrutacji. Reszta zależy od technologii.

Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie laureatów już pierwszej edycji AudIT, w jakiej wzięliśmy udział. Widać efekty długoterminowej polityki personalnej, której jednym z ważniejszych elementów jest możliwość awansu wewnętrznego. Tak się składa, że menedżerowie wszystkich działów biorących udział w badaniu zostali wyłonieni w ramach wewnętrznych konkursów w ciągu ostatnich trzech lat. Uważam, że osiągnięty wynik to przede wszystkim efekt ich ciężkiej pracy i chciałbym im za nią podziękować.

Doświadczenie procentuje

Możliwość wewnętrznego awansu to nie jedyny sposób dbania o rozwój pracowników, firma troszczy się o nich w wielu innych wymiarach. Począwszy od zapewnienia dostępu do najnowszych technologii i ciekawych projektów, poprzez dobre warunki pracy i przyjazną atmosferę, skończywszy na zapewnieniu im równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Nic więc dziwnego, że najskuteczniejszą metodą rekrutacji w naszej firmie okazuje się polecenie. W tym procesie jednak korzystamy zazwyczaj z różnych źródeł, ale najczęściej nowi pracownicy IT trafiają do nas poprzez osoby, które są już zatrudnione w NextiraOne. Został nawet opracowany specjalny program motywujący do rekomendowania potencjalnych kandydatów. Korzystamy również z ogłoszeń w sieci oraz na portalach społecznościowych, a także z pomocy wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych. Szczególnie w przypadku poszukiwania kandydatów o unikalnych kompetencjach.

Oczywiście, również każdy polecony przez naszego pracownika kandydat musi przejść normalny proces rekrutacyjny, ale przeważnie trafia do nas ktoś już zainteresowany firmą i poważnie rozważający możliwość pracy u nas. Doświadczenia naszych pracowników z wcześniejszej współpracy z kandydatem są również nie do przecenienia.

Sposób na zespół

Poza tym złota recepta naboru dobrych i oddanych firmie pracowników nie istnieje. To cały zespół działań, które muszą zostać podjęte, aby problem ten nie zakłócił sprawnego funkcjonowania firmy. Po pierwsze dbamy o tych, którzy u nas pracują poprzez zapewnienie dostępu do najnowszych technologii i ciekawych projektów oraz szkolenia. Dzięki temu jest nam łatwiej pozyskać nowych. Nasi pracownicy cenią samodzielność, elastyczność, dobrą atmosferę oraz przede wszystkim zespół, z którym współpracują – ludzi przyjaznych, inteligentnych, ciekawych świata i innych. Takich do nas zapraszamy, i to daje efekty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200