Eduwise - przenośny komputer Intela

Paul Otellini, prezes Intela, podczas odbywającego się w Austin w Teksasie sympozjum World Congress on Information Technology zaprezentował notebooka o nazwie kodowej Eduwise. Urządzenie - przeznaczone przede wszystkim dla uczniów i nauczycieli - ma pomóc w zwalczaniu tzw. "cyfrowej luki" w krajach rozwijających się.

Komputer nie powinien kosztować więcej niż 400 dolarów. Zostanie udostępniony w przyszłym roku. Będzie dysponował wbudowanym modułem do komunikacji bezprzewodowej, a po złożeniu będzie go można przenosić jak małą walizkę. Notebook jest elementem szerszej kampanii Intela na rzecz popularyzacji komputerów w szkołach (w ciągu najbliższych 5 lat koncern zamierza wydać na ten cel ok. miliarda USD).

Eduwise - przenośny komputer Intela

Eduwise - przenośny komputer Intela

Przypomnijmy, że z podobnymi inicjatywami budowy bardzo tanich komputerów wystąpiły także inne firmy i instytucje, w tym AMD i Microsoft oraz prestiżowa amerykańska uczelnia Massachusetts Institute of Technology. Wykładowca MIT, prof. Nicholas Negroponte, jest pomysłodawcą projektu "One Laptop Per Child", którego celem jest dostarczenie do 2007 r. tanich, bo kosztujących ok. 100 USD, laptopów milionom dzieci w takich krajach jak Chiny, Indie, Egipt, Brazylia, Tajlandia, Nigeria czy Argentyna (patrz tekst "Laptop za 100 USD - prototyp w listopadzie, zdjęcie już dziś").

Zobacz również:

  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Intel wstrzymuje rozbudowę swojej fabryki w Izraelu

Więcej informacji: Intel

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200