Eclipse w architekturze SOA

Na bazie rozwiązań SOA niemieckiej firmy SOPERA - wywodzącej się z Deutsche Post - rozwijany jest projekt Swordfish. MA to być platforma open source łącząca trzy architektury: komponentów usługowych SCA, integracji JBI oraz środowiska uruchomieniowego OSGi.

Z informacji umieszczonych na stronach Fundacji Eclipse (http://www.eclipse.org/swordfish/ ) wynika, że Swordfish ma stanowić łatwą do rozbudowy platformę umożliwiającą tworzenie aplikacji o zróżnicowanym przeznaczeniu i stopniu skomplikowania w architekturze zorientowanej na usługi (SOA). Rozszerzanie możliwości środowiska uruchomieniowego ma być możliwe zarówno za pomocą komercyjnych komponentów, jak również tych udostępnianych na zasadach open source. W ten sposób dodana może zostać m.in. obsługa języka definicji procesów BPEL, czy rejestr usług.

"Swordfish umożliwi sprawne połączenie różnorodnych komponentów niezbędnych w architekturze SOA" - mówi Ricco Deutscher, CTO firmy SOPERA. "Ta dojrzała platforma jest od 6 lat z powodzeniem wykorzystywana przez Deutsche Post, a jako taka stanowi bardzo interesujące rozwiązanie do tworzenia aplikacji w architekturze SOA" - dodaje Deutscher.

Opinię tą podzielają także inni specjaliści. "Platforma programistyczna Swordfish zaoferuje możliwość efektywnego i spójnego wykorzystania modeli JBI, SCA oraz OSGi w ramach aplikacji pracujących po stronie serwera" - mówi Michael Cote, analityk firmy RedMonk. Jego zdaniem, platforma sprawdzi się podczas tworzenia rozwiązań SOA i koncepcji magistrali komunikacyjnej przedsiębiorstwa ESB (Enterprise Service Bus).

W najbliższym czasie ma być gotowa testowa wersja opartego na OSGi środowiska uruchomieniowego dla architektury SOA. Premiera pierwszej, finalnej wersji platformy Swordfish planowana jest na trzeci kwartał br.


TOP 200