Ebay kupi Skype?

Największy serwis aukcyjny Ebay przymierza się do zakupu Skype Technologies, twórcy komunikatora Skype. Prawdopodobna wartość transakcji to 2-3 mld USD - donosi czwartkowy Wall Street Journal.

Według WSJ, rozmowy są na wstępnym etapie i nie ma pewności, że przejęcie dojdzie do skutku. Przypomnijmy, że Skype prowadził już rozmowy o sprzedaży z News Corp., Microsoftem oraz Yahoo. Mimo tego nie doszło do żadnych konkretnych ustaleń.

Spółka z Luksemburga, dostawca m.in. darmowego komunikatora Skype do prowadzenia rozmów przez internet i innych usług VOIP rozważa także wejście na giełdę, poprzez wprowadzenie akcji do oferty publicznej. Na stronie producenta widnieje informacja, że liczba pobrań programu przekroczyła 162 miliony.

W ciągu krótkiego czasu Skype zatrząsł rynkiem telefonii internetowej wychodząc na pozycję lidera. Spółka wprowadzając możliwość darmowych rozmów spędza także sen z powiek operatorom telefonii stacjonarnej.

Inne firmy również zamierzają wykorzystać sukces Skype. Jak informowaliśmy wcześniej, Microsoft kupił spółkę Teleo, zajmującą się telefonią internetową wykorzystującą protokół SIP (Session Initiation Protocol). MS zamierza zintegrować jej rozwiązania z swoim oprogramowaniem biurowym - co zdaniem analityków, stanowi dobry punkt wyjścia do walki o pierwszeństwo ze Skype'em.

Niedawno inny internetowy gigant - Google wprowadził własny komunikator Google Talk. Z kolei Yahoo, po przejęciu Dialpad Communications, zamierza wprowadzić nową wersję swojego oprogramowania oferujące zaawansowane usługi VOIP.

Piotr Tchórzewski, rzecznik prasowy portalu Onet.pl, oferującego polską wersję komunikatora (nazwaną OnetSkype), nie chciał na razie komentować doniesień WSJ. Z tego co wiem, prowadzone rozmowy są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Radziłbym wstrzymać się z formułowaniem jakichkolwiek wniosków czy prognoz - podkreślił.

Jacek Świderski, członek zarządu spółki o2 właściciela komunikatora Tlenofon sceptycznie odnosi się do potencjalnej transakcji. -Nie jest znana żadna udana integracja komunikatora z serwisem aukcyjnym. Serwisy aukcyjne nie lubią takich rozwiązań, bo boją się dogadywania się poza serwisem przez użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200