EarthNow chce przekazywać na żywo z kosmosu obraz każdego zakątka Ziemi

Firma EarthNow (amerykański startup) zapowiedziała, że zamierza umieścić w kosmosie konstelację niewielkich satelitów wyposażonych w specjalne kamery, zdolnych przekazywać na żywo obraz z prawie każdego miejsca na Ziemi.

Każdy mógłby wtedy wyświetlić sobie na smartfonie taki przekaz, co stanowiłoby milowy krok w rozwoju aplikacji i usług multimedialnych.

Projekt może się powieść, bowiem zyskał wsparcie ze strony takich korporacji jak, jak SoftBank i AirBus, oraz współzałożyciela firmy Microsoft, czyli samego Billa Gates'a.

Zobacz również:

Firma już snuje plany dotyczące ewentualnego wykorzystania w praktyce takiej platformy. Mogłaby ona posłużyć do śledzenia migracji zwierząt, wczesnego wykrywanie źródeł pożarów czy monitorowania pewnych miejsc celem zapobiegania przestępstwom oraz identyfikowania osób popełniających wykroczenia, np. wędkarzy poławiających ryby w niedozwolonych miejscach. Odegra też ona na pewno dużą rolę w ratownictwie, zarówno lądowym, jak i morskim.

Firma EarthNow powstała zaledwie rok temu i założyli ją byli pracownicy korporacji noszącej nazwę Intellectual Ventures, która zajmuje się ochroną własności intelektualnych (chodzi głównie o patenty i licencje).

Niektórzy spekulują, że zamierzenia firmy EarthNow są tak ambitne, że jeśli zostaną zrealizowane, to może ona odnieść sukces podobny do tego, jakim może się pochwalić należąca do Elona Musk'a korporacja SpaceX. Wszyscy przecież pamiętamy niedawny przekaz na żywo jednego z kosmicznych eksperymentów tej korporacji, podczas którego wystrzelone wcześniej w kosmos dwie rakiety nośne wróciły bezpiecznie na Ziemię.


TOP 200