ESA wspiera polski sektor kosmiczny

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła nabór projektów w ramach nowego mechanizmu ESA dla Polski

ESA wspiera polski sektor kosmiczny

flflflflfl/ Pixabay

Ruszył nabór projektów w ramach nowego mechanizmu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dla Polski Industrial Policy Task Force (IPTF), który zapewnić lepszy udział polskich firm z branży kosmicznej w przetargach ogłaszanych przez ESA. W ramach IPTF do polskiej branży kosmicznej ma trafić 5,6 mln euro w latach 2022-24. IPTF jest mechanizmem mającym zapewnić lepszy udział polskich podmiotów w przetargach ogłaszanych przez ESA, w krótkim oraz w długim terminie. „Rozwiązania przyjęte w ramach tego instrumentu mają pozwolić na dalszy rozwój kompetencji niezbędnych do efektywnego udziału w globalnych łańcuchach dostaw – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Priorytetowe obszary wspierane przez IPTF obejmują działania obowiązkowe i programy eksploracyjne. Przy opiniowaniu projektów będzie brany pod uwagę m.in. ich potencjał dla zwiększania konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym np. znaczenie projektu dla przyszłych misji kosmicznych; możliwość zastosowania wyników projektu w sektorze publicznym lub prywatnym w dłuższej perspektywie czy możliwość włączenia polskich firm w zagraniczne łańcuchy dostaw.

Funfusze rozdysponowane w konkursie to nic innego jak środki, które Polska wpłaca poprzez składkę obowiązkową do ESA i które zostaną przekazane na konkretne działania wspierające rozwój polskiej branży kosmicznej.

Zobacz również:

  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała NEB - Nowy Europejski Bauhaus

Po stronie polskiej w tworzeniu mechanizmu uczestniczyły MRiT, MEiN i POLSA.

Projekty można składać do 14 marca br. Informacje o wynikach naboru w pierwszym cyklu zostaną przedstawione 13 kwietnia 2022 r. Kolejne nabory mają być ogłaszane co dwa miesiące (drugi – już w maju).

Projekty zostaną wybrane na podstawie rekomendacji Zespołu Zadaniowego ds. Polityki Przemysłowej (IPTF) ESA-PL, składającego się z przedstawicieli ESA oraz przedstawicieli KPRM, MEiN, MSZ, MRiT i POLSA.

W procesie opiniowania projektów zostaną zastosowane standardowe kryteria oceny, zgodne z rekomendacjami ESA (dokument ESA/REG/001) oraz brany będzie pod uwagę potencjał projektu dla zwiększania konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym m.in.:

• znaczenie projektu dla przyszłych misji kosmicznych – „jaki problem projekt adresuje lub jaką lukę wypełnia?”

• możliwość zastosowania wyników projektu w sektorze publicznym lub prywatnym w dłuższej perspektywie czasowej – „jak prawdopodobne jest przyszłe zapotrzebowanie na rozwijaną technologię?”

• możliwość włączenia polskich podmiotów w zagraniczne łańcuchy dostaw – „czy projekt rozwija wcześniejszą polską aktywność w podobnym obszarze technologicznym?”.

Dokumenty projektowe (tzw. Fiszki ESA) dostępne są pod tym linkiem.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200