ERP w chmurze dla każdego

Rynek ERP w modelu chmurowym urośnie o 26 mld USD do 2026 roku – podaje Cloud-Based ERP Global Market Report 2022 opracowany przez The Business Research Company. Wartość jaką osiągnie rynek to ponad 68 mld USD już za 4 lata.

fot. Adobe Stock

W najbliższej przyszłości tempo wzrostu wartości rynku ERP w chmurze utrzyma się na poziomie ponad 13% rocznie, a systemy ERP w technologii cloud zyskują na popularności już nie tylko w korporacjach.

„Jesteśmy świadkami renesansu ERP. Przejście do chmury w konsekwencji prawdopodobnie zwiększy elastyczność systemów do zarządzania zasobami i procesami w firmach. Globalne korporacje przenosząc się do rozwiązań chmurowych w pewien sposób wymuszają na dostawcach ich ewolucję. Kierunek jest jasny: większa elastyczność, otwartość i mobilność ERP. A to zmiany, które mogą otworzyć ten rynek na mniejsze firmy, które porzucą arkusz kalkulacyjny i e-maile na rzecz dających się łatwo konfigurować rozwiązań do zarządzania biznesem – wskazuje Mariusz Gołębiewski z Abile Consulting.

Zobacz również:

  • Nowości od SAP - więcej sztucznej inteligencji
  • Architektura jest jednak kontekstem
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

Przyszłość ERP to na pewno zwiększenie elastyczności oprogramowania i umożliwienie łączenia się z nim przez ich API. Dostawcy rozwiązań dla największych organizacji powinni posłuchać głosu swoich klientów. 36% użytkowników SAP S/4 HANA widzi przyszłość ERP w elastycznych modułach, ułatwiających rozbudowę systemu, wynika z badania Resulting IT.

By obniżyć koszty wdrażania rozwiązania przyszłością tego typu systemów będzie konfiguracja oparta o szablony branżowe. Schematyczne podejście do konfiguracji ERP zautomatyzuje prace wdrożeniowe i radykalnie obniży nakłady finansowe konieczne do uruchomienia aplikacji.

Eksperci Abile Consulting wskazują, że znaczne zapotrzebowanie na usługi doradcze przy transpormacji ERP do rozwiązań chmurowych wymusi na dostawcach oprogramowania skupienie się na modułach branżowych. Dla klienta ważna będzie szybka migracja przy zmniejszonych kosztach oraz perspektywa rozbudowy systemu. Da to szansę również średnim, a nawet mniejszym firmom na korzystanie z usprawnień, które wnosi do biznesu korzystanie z systemów ERP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200