EO ClimLab – pierwsza europejska platforma klimatyczna

W Europie powstanie powstaje pierwsza platforma do śledzenia zmian klimatycznych. W pracach nad nią uczestniczyć też będą dwie polskie firmy: Orange Polska i Integrated Solutions. Zadbają one o część technologiczną i integracyjną projektu. Platforma połączy dane pochodzące z satelitów, ośrodków badawczych, uniwersytetów, instytucji państwowych i pozarządowych.

Projekt angażuje dziewięć firm z trzech krajów (Polski, Rumunii i Czech), a jego realizacja potrwa 18 miesięcy. Mowa o platformie klimatycznej EO ClimLab dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak mówią jej twórcy, pozwoli ona na podjęcie działań łagodzących efekt zmian klimatycznych, wywoływanych przez takie czynniki jak klęski żywiołowe, gazy cieplarniane czy emisję CO2.

Funkcjonalność platformy daje ogromne perspektywy dla tworzenia nowych rozwiązań aplikacyjnych. Z gotowego API będzie mógł skorzystać każdy – firmy, start-upy, osoby indywidualne, uczelnie wyższe, a także instytucje państwowe i naukowe. W celu popularyzacji platformy i przybliżenia jej możliwości, partnerzy konsorcjum planują organizację konferencji. W Polsce hackathony odbędą się m.in. w Warszawie i w Gdańsku. Podobne wydarzenia zostaną zorganizowane w Czechach i Rumunii.

Zobacz również:

  • Smartfony Nokia będą produkowane w Europie
  • Koniec platformy AltSpaceVR

„Przed nami ogromne wyzwanie. Nasi eksperci będą pracować nad połączeniem danych z różnych źródeł, uwzględniając lokalną specyfikę Polski, Czech i Rumunii. Zadbają także o udostępnienie danych za pomocą API. Ten ostatni element otworzy drzwi do budowy szeregu aplikacji, które znajdą zastosowanie w wielu obszarach - ekologii, budownictwie, energetyce, rolnictwie oraz w produkcji żywności. Pozyskane dane pozwolą m.in. na lepsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi i procesami urbanizacji - wyjaśnia Mariusz Chochołek, prezes Integrated Solutions.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200