ENFACE: Sławomir Wolf...

... prezes krakowskiej firmy technologicznej AVSystem, jednej z nielicznych polskich firm, która wystawia się na hanowerskich targach CeBIT.

ENFACE: Sławomir Wolf...

O ZDALNYM ZARZĄDZANIU I PROTOKOLE TR69

Opierając się na słabo znanym na polskim rynku protokole TR-069 zbudowaliśmy nasz główny produkt: system umożliwiający zdalne zarządzanie urządzeniami abonenckimi. Pod pojęciem urządzeń abonenckich kryją się dowolne urządzenia instalowane przez operatorów telekomunikacyjnych u swoich klientów, takie jak modemy ADSL, bramki i telefony VoIP, modemy IPTV, stacje WiMax, Femtocelle itp. Na świecie tylko kilkanaście firm zajmuje się tą technologią. Nasi klienci to przede wszystkim znaczący operatorzy telekomunikacyjni i operatorzy sieci kablowych korzystający z IPTV. Paradoksalnie, dużo łatwiej było nam znaleźć pierwszych klientów poza granicami Polski. Nad pierwszym polskim wdrożeniem dopiero pracujemy. Dziś współpracujemy z firmami partnerskimi, które wspierają klientów we wdrażaniu naszych rozwiązań m.in. we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, w Grecji, a nawet w Wietnamie.

O POLSKICH ODBIORCACH

Być może ze względu na ofertę konkurencji ugruntowało się w Polsce przekonanie, że systemy w rodzaju tych oferowanych przez nas nie są tanie, a wdrożenie jest kwestią setek tysięcy dolarów. W gruncie rzeczy jednak cena nie jest na tym rynku najważniejsza - kluczowe są referencje. I tu mamy problem, bo nie możemy jeszcze pochwalić się wdrożeniami z rodzimego rynku. Polscy operatorzy nie przywiązują wagi do problemu zdalnego zarządzania sprzętem swoich klientów, a tak naprawdę tego typu platforma, po pierwsze obniża koszty podłączenia nowego klienta i jego późniejszego wsparcia oraz ułatwia zarządzanie siecią. Protokół TR-069, który dziś jest w zasadzie standardem w zdalnym zarządzaniu wszelkiego rodzaju urządzeniami, zaprojektowanym na potrzeby Internetu i umożliwiającym dwustronną komunikację, monitorowanie całej sieci urządzeń i dowolną zmianę konfiguracji zależnie od potrzeb operatora i abonenta pozwala na takie oszczędności. Co więcej, jako jedni z nielicznych potrafimy zarządzać dowolnym sprzętem, nawet takim, który nie wspiera TR-069. Pamiętajmy przecież, że sieci operatorskie nie są heterogeniczne. Do tego polscy operatorzy nie wierzą, że w Polsce może powstać innowacyjny produkt, który nie jest zbieraniną kawałków oprogramowania open source. A tymczasem my mamy tak dobry produkt, że niedawno dzwonił do nas prezes konkurencyjnej firmy z Izraela z propozycją zakupienia silnika naszej platformy. No nic, mamy nadzieję, że już niedługo dzięki referencjom z Zachodu uda nam się przekonać polskich operatorów, że warto z nami współpracować.

O TELEFONII IP

Centrale IP są naszym drugim produktem. W tej chwili klasyczne centrale coraz częściej wypierane są przez centrale IP, które umożliwiają nie tylko obniżenie kosztów połączeń telekomunikacyjnych, ale też umożliwiają zwiększenie funkcjonalności centrali i zaoferowanie użytkowników rozmaitych usług dodanych, m.in. powiązania jednego numeru z kilkoma różnymi końcówkami abonenckimi, dzięki czemu pracownik firmy może być dostępny pod jednym numerem niezależnie od miejsca swojego pobytu. Centrale IP umożliwiają też uruchomienie zaawansowanych systemów poczty głosowej, IVR i personalizowanych zapowiedzi. Poziom operatorów telefonii IP coraz bardziej się podnosi, wprowadzając tego rodzaju usługi do głównego nurtu usług telekomunikacyjnych.

O FIRMIE

Jesteśmy kilkunastoosobowym zespołem specjalistów, którego większość . stanowią inżynierowie wywodzący się z Wydziału EAIiE (kierunek Informatyka) Akademii Górniczo-Hutniczej. Firma została założona trzy lata temu przeze mnie i kilku kolegów ze studiów, a jej głównym produktem miały być centrale IP, dopiero z czasem narodził się pomysł stworzenia platformy zdalnego zarządzania dowolnym sprzętem. Dziś w oparciu o nasz system moglibyśmy stworzyć w ciągu kilku dni choćby rozwiązanie umożliwiające zarządzanie ekspresem do kawy przez telefon komórkowy (o ile producent ekspresu zatroszczyłby się o to, by jego urządzenie było dostępne w sieci IP). Praca w tego rodzaju niewielkiej, prywatnej firmie przynosi ogromną satysfakcję, ale jednocześnie nie pozwala o 16.00 zamknąć za sobą drzwi i przyjść do pracy następnego dnia na 8.00. Konkurencja na rynku technologicznym jest duża, polski rynek jest za mały, by można było skoncentrować się tylko na nim, a jeśli zaśpimy, to szybko zorientujemy się, że wszystko, co tutaj wymyślamy,być może produkowane jest już w Chinach. Naszym celem jest tworzenie technologii, z której bedą korzystają inni i konsekwentnie do niego dążymy. Wperspektywie kilku/kilkunastu miesięcy chcemy pozyskać fundusze na badania i rozwój. Mamy świetnych, wszechstronnych, znających wiele technologii ludzi, ale to nie wystarczy. Ostatnio nasz amerykański konkurent dostał 6 milionów dolarów na badania. Teraz my musimy poszukać środków, byśmy mogli pozostać konkurencyjni i narzucić swoje pomysły i rozwiązania konkurencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200