EMEA: 1,8 mln terminali UMTS

Z najnowszego podsumowania firmy analitycznej Canalys, wynika, że sprzedaż terminali przystosowanych do pracy w sieciach trzeciej generacji sięgnęła 3 proc. ogólnej liczby sprzedanych aparatów czyli 1,8 mln szt. Liderem tej kategorii w regionie EMEA jest LG, który kontroluje 55 proc. rynku. W przyszłym roku wzrośnie udział telefonów z obsługą WiFi - prognozuje Canalys.

EMEA: 1,8 mln terminali UMTS

Segment aparatów UMTS wzrósł w ujęciu rocznym o 39 proc. Lwia część posiadaczy terminali nowej generacji korzysta usług brytyjskiej sieci '3'. Drugie miejsce w kategorii telefonów UMTS należała w III kw. do japońskiej spółki NEC. Trzecie do Nokii. Analitycy Canalys oczekują, że do czołówki po IV kw. powróci Motorola. Z czasem konkurencja się zaostrzy bowiem do gry wejdą m.in. Sharp i Sanyo, których sprzęt sprzedawać będą sieci Vodafone i Orange. Kolejne kwartały powinny przynieść dalszy wzrost sprzedaży aparatów 3G. Wciąż jednak rynek nie oferuje atrakcyjnych usług, z których, poza wąską grupą entuzjastów nowych technologii, skorzystałaby większość użtykowników. Atrakcją sieci 3G może być także niska cena połączeń głosowych.

Coraz mocniej zarysowuje się trend łączenia kilku standardów komunikacji w 2.5 lub 3G. Terminali z możliwością korzystania z WiFi na rynek trafia kilka tysięcy na kwartał. Wciąż niewiele, jednak według Canalys jest to rosnące zagrożenie do raczkujących wciąż sieci 3G. W ciągu dwóch lat wzrośnie znaczenie przesyłanego głosu dzięki zastosowaniu technologii VOIP w sieciach bezprzewodowych, które aktualnie służą do przesyłania danych. Obecne na rynku telefony GSM/WiFi to Nokia 9500 Communicator oraz Motorola MPx.

Ogółem według Canalys w regionie EMEA sprzedano ponad 62 mln telefonów w tym nieco ponad 40 mln z aparatem cyfrowym. W tej kategorii liderem jest Nokia (48 proc. udziału w rynku), dalej plasują się Sony Ericsson (12 proc.) oraz Samsung (9 proc.). Dalej znalazły się Motorola i Siemens.


TOP 200