EMC wypowiada wojnę Veritas

Wygląda na to, że EMC Corp. wypowiedziała na początku maja wojnę firmie Veritas Software, wprowadzając do swojej oferty produkt (wirtualizacja pamięci masowych), który będzie rywalizować z oprogramowaniem Volume Manager.

To nowe narzędzie (menedżer wolumenów typu "host-based' pracujący jak to określa EMC w trybie "network-aware") zostanie włączone do kolejnej wersji (4.0) pakietu PowerPath. Termin "host-based" oznacza, że produkt jest instalowany w pamięci serwera zarządzającego pamięcią masową. Pakiet PowerPath 4.0 pojawi się na rynku w trzecim kwartale br.

Ponieważ pakiet Volume Manager (Veritas) opanował 80 procent tego rynku, EMC zadecydowała, że uaktualniona wersja pakietu PowerPath będzie udostępniana dotychczasowym użytkownikom tego produktu bezpłatnie. Jak podaje EMC, takich użytkowników jest 85 tys.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Veritas specjalizuje się z narzędziach wirtualizujących pamięci masowe, które są instalowane na serwerach. EMC opracowuje podobne narzędzia, ale pracujące po stronie macierzy. Teraz oba te rozwiązania zaczną ze sobą rywalizować. Menedżer wolumenów opracowany przez EMC oferuje podobne funkcje - administrator może sterować pojemnością macierzy dyskowych i przenosić dane z jednej macierzy do drugiej, nie unieruchamiając całego systemu i nie rekonfigurując aplikacji korzystających z usług pamięci masowej, a wszystko to odbywa się w sposób absolutnie przezroczysty i niezauważalny dla użytkownika.

Porównując produkty wirtualizujące pamięci masowe typu "appliance-based" (oddzielne urządzenie) z podobnymi produktami typu "host-based" można zauważyć, że wadą tych drugich jest to, iż nie mogą replikować danych między heterogenicznymi macierzami i są wymagające, ponieważ na hostach trzeba instalować oprogramowanie rezydentne (pracujący stale agent), które obciąża procesor hosta.

Jak zapewnia EMC, jest to rozwiązanie przejściowe. W przyszłości funkcje takie będą realizowane przez inteligentne przełączniki SAN nowej generacji, w pamięci których będzie instalowane oprogramowanie wirtualizujące pamięci masowe. EMC już pracuje nad takim oprogramowaniem, które ma być instalowane jeszcze tym roku w produktach takich firm jak Cisco i Brocade.

Podobne plany ma firma Veritas, której oprogramowanie Volume Manager będzie dołączane do urządzeń produkowanych przez Cisco i Brocade oraz do inteligentnych przełączników SAN opracowywanych przez mniej znanych dostawców.

Specjaliści podkreślają, że oprogramowania firm EMC i Veritas nie można porównywać z narzędziami oferowanymi przez IBM i Hewlett Packard. Rzecz w tym, że samo słowo "wirtualizacja" jest nieraz źle interpretowane i produkty obu wymienionych powyżej firm są oparte na nieco innych założeniach.

Gdy pakiet PowerPath 4.0 wejdzie na rynek w trzecim kwartale br., dołączony do niego menedżer wolumenów będzie mógł współpracować tylko z macierzami EMC. EMC opracuje do końca br. stosowne poprawki, dzięki którym menedżer będzie też mógł współpracować z pamięciami masowymi oferowanymi przez IBM, HP i Hitachi.

Premiera pakietu PowerPath miała miejsce w 1997 r. Było to narzędzie realizujące następujące funkcje: zarządzanie nadmiarowymi połączeniami sprzęgającymi serwery i pamięci masowe (przełączanie połączeń w przypadku awarii połączenia podstawowego) i równoważenie obciążeń.

Menedżer wolumenów nowej generacji pracuje inaczej niż konwencjonalny menedżer wolumenów, który nie jest przydatny w środowisku SAN, ponieważ przechowuje meta-dane zawierające informacje o danych magazynowanych w wolumenach - w samych wolumenach. Menedżer wolumenów EMC przechowuje meta-dane o wolumenach nie w samych wolumenach, ale w centralnym repozytorium, które jest odpowiednio chronione przed utratą danych i ma lustrzaną kopię. Ważne jest też to, że menedżer wolumenów EMC obciąża procesor serwera w takim samym stopniu jak konwencjonalny menedżer wolumenów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200