EMC Forum 2012: wdrożenia i nowe produkty

Prezentacje wdrożeń oprogramowania i urządzeń EMC w polskich firmach zdominowały siódmą edycję konferencji EMC Forum, ale pojawiły się też premierowe zapowiedzi wprowadzenia usług backupu w chmurze przez Integrated Solutions oraz udostępnienia przez EMC polskiej wersji klienta WWW do przeszukiwania archiwum EMC SourceOne.

EMC Forum 2012: wdrożenia i nowe produkty

Podczas Forum, EMC ogłosiła wprowadzenie zlokalizowanej wersji klienta WWW do przeszukiwania archiwum EMC SourceOne. Pozwala on na przeszukiwanie danych z użyciem interfejsu WWW w języku polskim. W rezultacie archiwum SourceOne może zostać wykorzystane w procesach wymagających interakcji z użytkownikami końcowymi.

Połowa z 18 wystąpień odbywających się w 3 równoległych sesjach dotyczyła wdrożeń systemów wykorzystujących oprogramowanie i pamięci masowe EMC. Przedstawiono wdrożenia w takich firmach, jak BCC Data Center, Alior Bank, Orange, COKiT (Centrum Obsługi Kart i Terminali), Skanska, Credit Agricole Bank, Kompania Węglowa i Geofizyka Toruń.

Polecamy Oracle - wszystkie odcienie chmury

Konferencji towarzyszyły stoiska, na których swoje rozwiązania prezentowało EMC oraz inne firmy. Nie zabrakło tu oczywiście VCE (VMware, Cisco, EMC) i zintegrowanych, modułowych rozwiązań vBlock do budowy systemów chmurowych. Ale były też rozwiązania nie związane bezpośrednio z pamięciami masowymi EMC, np. Bull promował serwery Novascale Bullion, jako platformę konsolidacyjną i wirtualizacyjną (oprogramowanie VMware) dla aplikacji krytycznych. Jak podkreśla Maciej Bocian, dyrektor Bull Polska, jest to obecnie najwydajniejszy, 16-procesorowy serwer x86 dostępny na rynku. Może on obsługiwać aplikacje krytyczne dzięki zastosowaniu technologii wykorzystywanych w systemach mainframe, których Bull jest znanym producentem.

Backup w chmurze

EMC Forum stało się okazją do ogłoszenia przez Integrated Solutions (IS) wprowadzenia do oferty usług backupu w chmurze BaaS (Backup as a Service). Wykorzystują one oprogramowanie i pamięci masowe EMC (Avamar i Data Domain 670) zainstalowane w centrum przetwarzania danych Orange Polska. Usługi mają być dostępne pod koniec I kwartału 2013. Przez najbliższe miesiące mają być prowadzone praktyczne testy u niektórych klientów firmy. Cennik usług zostanie opublikowany wraz z oficjalnym ich wprowadzeniem na rynek. Jest to druga usługa chmurowa IS, bo w kwietniu 2012 r. firma wprowadziła system UC (Unified Communication) w tym modelu.

Dostępne mają być dwie wersje BaaS: Backup Storage i Integrated Backup Management. Pierwsza jest przeznaczona dla firm mających już własne narzędzia do backupu, które będą chciały skorzystać ze scentralizowanego repozytorium kopii bezpieczeństwa w chmurze publicznej lub hybrydowej. Zależnie od wyboru użytkownika, funkcje deduplikacji danych mogą być realizowane po stronie klienta lub usługodawcy. Natomiast Integrated Backup Management to rozwiązanie dla firm, które są zainteresowane usługami wykonywania i zarządzania kopiami bezpieczeństwa przy pomocy narzędzi dostarczanych przez usługodawcę. IS zapewnia ochronę zasobów serwerów fizycznych i wirtualnych, stacji roboczych, baz danych i lokalnych pamięci NAS. Kopie bezpieczeństwa dla wspieranych aplikacji mogą być wykonywane w trybie online.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200