EDB wprowadza na rynek system CRM

EDB Ster Polska zakończył polonizację systemu CRM - jednego z czterech elementów oprogramowania Branch System. Jego producentem jest norweski inwestor firmy - EDB Fellesdata.

EDB Ster Polska zakończył polonizację systemu CRM - jednego z czterech elementów oprogramowania Branch System. Jego producentem jest norweski inwestor firmy - EDB Fellesdata.

W czerwcu br. mają się zakończyć prace związane z lokalizacją kolejnego elementu pakietu Branch System, wspomagającego przyznawanie kredytów. Pozostałe dwa jego elementy nie zostaną teraz spolonizowane, bo nie mogą być samodzielną, wyodrębnioną z zestawu ofertą.

EDB wprowadza na rynek system CRM

Grzegorz Fitta, dyrektor zarządzający EDB Ster Polska

Firma bierze udział w sześciu przetargach na wdrożenie CRM w bankach, które zakończyły już wdrożenie systemów centralnych. Pierwsze umowy - zdaniem przedstawicieli EDB Ster Polska - powinny być podpisane jeszcze w tym roku. Firma oferuje tzw. CRM operacyjny wspomagający pracę w oddziałach (m.in. udostępniający informacje o kliencie i historii jego kontaktów z bankiem oraz rejestrujący proces sprzedaży) oraz CRM analityczny (wspomagający tworzenie kampanii marketingowych i planów sprzedaży).

"Systemy centralne powinny być rozbudowane o dodatkowe systemy front office. W Banku Przemysłowo-Handlowym zaczęliśmy szukać systemu wspomagającego przyznawanie kredytów w 1996 r., tuż po podpisaniu kontraktu na wdrożenie systemu transakcyjnego. Historia klienta zaczyna się bowiem w systemach transakcyjnych od chwili założenia rachunku. Nie ma w systemie danych o tym, kto otrzymał wniosek, zatwierdził kredyt czy jak długo trwało jego przyznanie" - mówi Grzegorz Fitta, dyrektor zarządzający EDB Ster Polska, dawny członek zarządu odpowiadający za pion IT w Banku Przemysłowo-Handlowym.

EDB Ster Polska liczy także na zainteresowanie polskich banków outsourcingiem, w tym oddawaniem na zewnątrz pełnego zarządzania systemami IT. Firma nie wyklucza przejmowania działów IT polskich banków. "Przy systemie scentralizowanym 25-35% kosztów działania banku to koszty IT. Wprowadzenie outsourcingu w polskich bankach mogłoby dać oszczędności liczone nawet w setkach milionów złotych" - przekonuje Grzegorz Fitta.

W EDB Ster Polska pracują 23 osoby. Firma powstała we wrześniu 2002 r. na bazie kadrowej dawnego Bankowego Centrum Informatyki. Przychody firmy obecnie w całości pochodzą ze sprzedaży i wsparcia systemu Minisob, odziedziczonego po BCI. Jak przyznają przedstawiciele firmy, jest to jednak rozwiązanie schyłkowe, z którego EDB Ster Polska chciałby się wycofać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200