EBay oskarżony o praktyki monopolistyczne

Bidder's Edge, producent narzędzi i usług pomagających w wyszukiwaniu okazyjnych ofert na aukcjach internetowych, pozwał do sądu eBay, największy internetowy dom aukcyjny, oskarżając go o stosowanie p...

Bidder's Edge, producent narzędzi i usług pomagających w wyszukiwaniu okazyjnych ofert na aukcjach internetowych, pozwał do sądu eBay, największy internetowy dom aukcyjny, oskarżając go o stosowanie praktyk monopolistycznych.

Oskarżenie to jest odpowiedzią na złożony w grudniu ub.r. pozew eBay, w którym dom aukcyjny próbował powstrzymać Bidder's Edge przed wykorzystywaniem informacji o ofertach składanych na jego serwisie. Ponadto eBay twierdził, że firma, która publikuje informacje pochodzące z różnych serwisów aukcyjnych, stosowała nieuczciwe praktyki biznesowe i umożliwiała dokonywanie oszustw.

Amerykański Departament Sprawiedliwości bada obecnie możliwości zablokowania dostępu do danych o produktach oferowanych w serwisie eBay przez automatyczne narzędzia przeszukujące oferty (tzw. boty) lub za pomocą innych sposobów wykorzystywanych przez konkurencyjne serwisy aukcyjne.

"Poza kwestiami, dotyczącymi aspektów prawnych, istnieje ważniejsza, na której nam zależy. Chodzi o otwartość Internetu. EBay chce zbudować mur wokół swojego serwisu i bezpośrednio kontrolować działalność na rynku aukcji bezpośrednich (typu person-to-person), na którym już dominuje. Jeśli uda się jej przeforsować swoje stanowisko, powstanie precedens, który może spowodować potencjalne zagrożenie dla każdego internetowego mechanizmu wyszukującego. A to może oznaczać koniec Internetu, w takiej formie, jaką znamy obecnie" - uzasadnił pozew Bidder's Edge James Carney, jej dyrektor wykonawczy.

Zdaniem analityków, przewagę w sądzie osiągnie raczej Bidder's Edge, ponieważ prawo faworyzuje wolny dostęp do wszelkiej informacji.

***

Elektroniczna giełda

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200