EARTH zmniejszy energochłonność systemów komunikacji mobilnej

Europejskie instytucje badawcze zakończyły właśnie rozpoczęty na początku 2010 r. projekt EARTH. W jego ramach badano sprawność energetyczną systemów komunikacji mobilnej i szukano rozwiązań pozwalających zmniejszyć pobieraną przez nie moc.

Prace nad projektem EARTH (Energy Aware Radio and neTwork tecHnologies) były prowadzone przez konsorcjum, które składało się z 15 największych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców komponentów i infrastruktury oraz instytucji akademickich.

Celem projektu (częściowo finansowanego z Siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej) było opracowanie platformy, pozwalającej zmniejszyć o 50% zużycie energii pobieranej przez sieci komunikacji bezprzewodowej czwartej generacji (4G), z jednoczesnym znacznym i stałym zwiększaniem ruchu związanego z bezprzewodową transmisją danych. Konsorcjum opracowało różne rozwiązania pozwalające zmniejszyć pobór mocy: od komponentów instalowanych w stacjach bazowych, po udoskonalenia na poziomie sieci radiowej. Końcowa ocena zintegrowanych rozwiązań EARTH wykazała, że umożliwiają one operatorom zaoszczędzenie nawet do 70% energii zużywanej w ich sieciach. Jest to znacznie więcej niż początkowo zakładane 50%.

EARTH Energy Efficiency Evaluation Framework (E3F), platforma do pomiarów sprawności energetycznej bezprzewodowych sieci dostępowych, stanowi podstawę obiektywnej oceny sprawności energetycznej tych sieci. Jej znaczenie zostało potwierdzone przez największych operatorów, według których była ona od dawna oczekiwana, a ostatnio znalazła odzwierciedlenie w działaniach standaryzacyjnych ETSI (European Telecommunications Standards Institute).

Członkami konsorcjum EARTH są: Alcatel-Lucent (koordynator projektu), Ericsson (kierownik techniczny), NXP Semiconductors France, DOCOMO Communications Laboratories Europe GmbH, Telecom Italia S.p.A., CEA, Uniwersytet Surrey, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, IMEC, Politechnika w Lizbonie (IST), Uniwersytet w Oulu, Techniczno-Ekonomiczny Uniwersytet w Budapeszcie (BME), TTI oraz ETSI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200