E-recepta nabiera tempa

Podczas konferencji Akademia CSIOZ, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ogłosiło publikację pierwszej wersji dokumentacji integracyjnej do e-recepty. To konkret, na który interesariusze informatyzacji polskiej służby zdrowia czekali z niecierpliwością.

Dwudniowa konferencja, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, poświęcona wdrażaniu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i szerzej informatyzacji polskiej służby zdrowia, to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie było platformą wymiany doświadczeń podmiotów leczniczych z informatyzacji placówek, sukcesów wdrożeń regionalnych platform e-zdrowia oraz okazją do omówienia problemów, z którymi ochrona zdrowia styka się na co dzień w procesie informatyzacji.

Nowa metodyka – nowe szanse

Jak dziś wygląda stan informatyzacji służby zdrowia w Polsce?

Cel, który należy osiągnąć, jest wyraźnie sprecyzowany: możliwość generowania wystandaryzowanej dokumentacji medycznej o pacjencie w postaci elektronicznej, dostępnej dla wszystkich pracowników medycznych w razie potrzeby, „wędrującej” za pacjentem”. W ujęciu szerszym – transgraniczność tej dokumentacji, by mogła ona, przynajmniej z podstawowymi informacjami o pacjencie, podróżować za nim po Europie.

Ideą funkcjonowania CSIOZ miało być pełnienie roli integratora informatycznych systemów lokalnych i regionalnych oraz ich standaryzowanie, jednak działania Centrum przesunęły się w kierunku tworzenia systemów, między innymi P1.

Rozpoczęte inwestycje w regionalne platformy e-zdrowia, finansowane z poprzedniego rozdania środków unijnych zostały przystopowane, ponieważ województwa, które nie wdrożyły jeszcze u siebie platform regionalnych, czekały na wynik prac nad platformą centralną. A te nie postępowały.

Podstawową tego przyczyną było zbyt szerokie podejście projektowe. P1 to bardzo duży projekt informatyczny, który CSIOZ próbowało skonsumować jednocześnie na wszystkich frontach. To jednak nie wyszło, nowa dyrekcja Centrum uzyskała od Komisji Europejskiej zgodę na dokończenie P1 w zmienionej metodyce projektowej.

Kluczowy kwartał

Dziś prace nad P1 prowadzone są w metodyce zwinnej, Centrum skupiło się na etapowym uruchamianiu poszczególnych funkcjonalności. Na początek ma zostać uruchomiona e-recepta, w lutym 2018. Po tej dacie będzie udostępniony gotowy system produkcyjny, do którego będą mogły się podłączać podmioty lecznicze, apteki, interfejsując swoje systemy z P1. Kolejne dwa priorytety to e-Skierowanie i wreszcie EDM.

Przykłady zakończonych projektów CSIOZ

CSIOZ ma już za sobą wdrożonych kilka projektów, na przykład system do monitorowania kształcenia pracowników medycznych. Rok temu został wdrożony system dla diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. W tym roku, od maja, trwają prace nad system monitorowania dla lekarzy i pielęgniarek.

Wdrożony też został system oceny wniosków inwestycyjnych w zdrowiu, dzięki któremu będzie można lepiej oceniać, czy dana inwestycja w danej lokalizacji o konkretnej strukturze wiekowej potencjalnych pacjentów, będzie zasadna.

Należy jednak zaznaczyć, że są to wdrożenia wewnętrzne, CSIOZ obiektywnie rzecz biorąc, nie dostarczył jeszcze do obywateli żadnej usługi. Pierwszą powinna być e-recepta.

Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ, podczas ubiegłotygodniowej konferencji Akademia CSIOZ, mógł podać pierwsze konkrety dotyczące wdrożenia e-recepty.

5 czerwca Centrum opublikowało pierwszą wersję dokumentacji integracyjnej do e-recepty.

„Przyjęliśmy takie podejście, że system P1 to wielki interfejs. Wszystko dzieje się lokalnie, a P1 służy do wymiany informacji między systemami w gabinetach, przychodniach, szpitalach. Żeby to wprowadzić, nie wystarczy na papierze opublikować specyfikację usług sieciowych. My dajemy środowisko testowe z gotowymi usługami, w którym firmy informatyczne będą mogły przetestować to, czy na bazie tej dokumentacji integracyjnej usługi zostały prawidłowo zaimplementowane” – wyjaśniał podczas konferencji. CSIOZ przyjęło cykl dla dokumentacji e-recepty - będą to trzy przyrosty dokumentacji (pierwszy to właśnie ten z 5 czerwca). Na początku każdego miesiąca będzie publikowana specyfikacja dokumentacji, a na koniec miesiąca Centrum da firmom dostęp do środowiska testowego integracyjnego. I tak przez najbliższy kwartał. Taki cykl jest stworzony po to, by każdy miesiąc zamknąć kompletną funkcjonalnością i na początku 2018 roku, zgodnie z planami, wystartować z działającą usługą.

W ciągu 10 ostatnich lat było już kilka pilotaży e-recepty, nawet NFZ ma taki na swoim koncie. Zawsze i tak kończyło się na papierowej recepcie, ponieważ nie było legislacji dopasowanej do zmieniających się cyfrowych realiów. Tym razem, należy mieć nadzieję, powinno być inaczej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200