E-podpis w aplikacji mobilnej od Unizeto

Unizeto Technologies udostępniło aplikacje na urządzenia mobilne do składania i weryfikacji podpisu elektronicznego opartego zarówno na certyfikatach kwalifikowanych, jak i niekwalifikowanych.

"Zmieniające się trendy w korzystaniu z Internetu i coraz większa powszechność urządzeń mobilnych skłoniły nas do stworzenia rozwiązań, które przeniosą wygodę i bezpieczeństwo podpisu elektronicznego również na smartfony i tablety. Co ważne nasze narzędzia dają użytkownikom funkcjonalności jakich próżno szukać w innych istniejących już rozwiązaniach mobilnych do e-identyfikacji - mówi Ałła Stoliarowa-Myć, Kierownik projektu ds. PKI w Unizeto Technologies.

Pierwszą z nowych aplikacji jest MobileSign, czyli narzędzie do składania podpisu elektronicznego z poziomu tabletu lub smartfona. Rozwiązanie może korzystać z zapisanego na urządzeniu certyfikatu niekwalifikowanego lub z karty kryptograficznej z certyfikatem kwalifikowanym podłączonej poprzez odpowiedni czytnik (opcja ta wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji Mobile CardManager - dostępnej wkrótce). MobileSign obsługuje zarówno certyfikaty wystawiane przez CERTUM należące do Unizeto Technologies, jak i przez innych dostawców. Aplikacja umożliwia podpisanie dokumentu w formacie PDF w kilku kliknięciach po wybraniu opcji z poziomu ogólnego menu. Każdy e-podpis może być dodatkowo zaprezentowany na dokumencie PDF za pomocą wcześniej zdefiniowanego znaku graficznego.

Zobacz również:

  • Zainfekowany smartfon - przedstawiamy najpopularniejsze objawy

Druga z aplikacji - MobileWebNotarius służy do weryfikacji podpisu elektronicznego w chmurze, bez dodatkowego obciążania zasobów urządzenia mobilnego. Weryfikowany dokument jest przesyłany pocztą elektroniczną do serwerów WebNotarius, gdzie sprawdzana jest poprawność i parametry e-podpisu. Odpowiedź jest przekazywana w zwrotnej wiadomości e-mail, w której podana jest szczegółowa informacja o ważności podpisu i rodzaju użytego certyfikatu.

Obie aplikacje są bezpłatne i w pierwszej kolejności zostały przygotowane na system operacyjny - Android. Aktualnie Unizeto Technologies pracuje również nad wersjami dla platformy iOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200