E-podpis później

Przesunięcie terminu wejścia w życie podpisu elektronicznego na 2008 oraz przejęcie przez MSWiA obecnych zadań MG dotyczących wdrożenia podpisu elektronicznego to najważniejsze elementy propozycji zmiany obecnej ustawy o podpisie elektronicznym. Na te decyzje czeka cała polska administracja.

O zmianach poinformował wiceminister MSWiA Grzegorz Bliźniuk podczas VII Konferencji Okrągłego Stołu odbywającego się pod hasłem "Strategiczne kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce", która odbyła się w gmachu Sejmu 18 maja.

Konieczność wprowadzenia zmian podkreślały wielokrotnie polskie stowarzyszenia branżowe, m.in. Internet Society Polska i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. W obecnej sytuacji wdrożenie poprawnych pod względem technicznym i prawnym systemów powszechnego podpisu elektronicznego jest fizycznie niemożliwe. Uderzyłoby to przede wszystkim w administrację publiczną, nad którą wisi jak Miecz Damoklesa ustalony jeszcze w 2001 roku termin 16. sierpnia b.r. i która musiałaby do tej daty wdrożyć systemy podpisu elektronicznego. W większości byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto.

Przesunięcie tego terminu na 2008 rok, co proponuje wiceminister Bliźniuk, dałoby zarówno administracji jak i sektorowi prywatnemu czas na wypracowanie rozwiązań, które mogłyby funkcjonować normalnie w warunkach polskich i - co istotniejsze - unijnych. Problem podpisu nie dotyczy tylko Polski - znaczna część polskiego prawa była oparta o szkice zaleceń unijnych (ETSI, CEN), które od 2001 roku istotnie się zmieniły. W rezultacie regulacje poszczególnych Państw Członkowskich jest również niespójne wewnętrznie jak i wzajemnie.

Zdaniem wiceministra Bliźniuka szybkie wprowadzenie proponowanej nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym spopularyzuje jego wykorzystanie w życiu codziennym, będzie miało wpływ na zwiększenie intensywności rozwoju elektronicznego kontaktu obywatela z urzędem i równocześnie usunie oczywiste niedociągnięcia obecnej ustawy o podpisie elektronicznym. Propozycje nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym oznaczają, że:

1. ministrem odpowiedzialnym za zagadnienia dotyczące podpisu elektronicznego byłby minister właściwy do spraw informatyzacji (obecnie jest nim minister właściwy do spraw gospodarki)

2. obecny termin wejścia w życie obowiązku przyjmowania przez urzędy administracji publicznej dokumentów elektronicznych opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jest to sierpień 2006) zostałby przesunięty na początek roku 2008

3. ulegnie zwiększeniu znaczenie tzw. "podpisu zwykłego" w relacjach Obywatel-Państwo

4. będzie można wprowadzić nową - brakującą obecnie - kategorię podpisu elektronicznego, czyli tzw. "podpis zaawansowany", który często jest nazywany mianem stempla elektronicznego instytucji, co jest niezbędne dla wprowadzenia usługi elektronicznego poświadczania doręczenia pisma elektronicznego do urzędu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200