Dziura w Windows XP

Microsoft ostrzega przed błędem w systemie zabezpieczeń Windows XP, umożliwiającym hakerom przejęcie kontroli nad komputerem użytkownika przy wykorzystaniu technologii Universal Plug and Play.

Microsoft ostrzegł użytkowników systemu Windows XP przed poważnym błędem w jego zabezpieczeniach. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu dziura wykryta w systemie zabezpieczeń umożliwia nieautoryzowanym użytkownikom całkowite przejęcie kontroli nad komputerem użytkownika za pośrednictwem Internetu. Usterka dotyczy mechanizmu UPnP (Universal Plug and Play) odpowiedzialnego za prawidłowe rozpoznawanie i komunikację urządzeń podłączonych do komputera, także w środowisku sieciowym. Po wysłaniu do atakowanego komputera odpowiednio spreparowanego ciągu poleceń haker może spowodować błąd przepełnienia bufora i w konsekwencji przejąć całkowitą kontrolę nad systemem.

Technologię UPnP zintegrowano z systemem Windows XP i jest ona domyślnie włączona. Microsoft zaleca niezwłoczne zainstalowanie programowej łaty usuwającej problem. W systemach Windows Me oraz 98 usługa UPnP wymaga dodatkowego zainstalowania i aktywowania. W przypadku tych systemów zagrożenie atakiem istnieje jedynie jeśli UPnP jest włączona.

Zobacz również:

  • Microsoft poszerza bazę użytkowników mogących testować nową wersję aplikacji Outlook
  • Wszystkie problemy Windows 11 2022

Więcej informacji:

Microsoft.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200