Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Hasła

Dzień ten obchodzony jest zawsze na początku maja i w tym roku przypada na pierwszy czwartek tego miesiąca. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć wszystkim użytkownikom wszelkiego rodzaju komputerów oraz smartfonów, że nic tak nie utrudnia życia hakerom jak silne hasło.

Badanie przeprowadzone ostatnio przez firmę BullGuard pokazało, że blisko 90% wszystkich konfigurowanych na całym świecie przez użytkowników haseł jest tak słaba, że można je złamać w ciągu kilkunastu sekund. Bardzo często są to wyrażenia w rodzaju "qwerty" czy "12345678", które właściwie trudno nawet nazwać hasłami.

Okazuje się, że wielu użytkowników nie zmienia haseł. I tak 21% użytkowników stosuje hasła, które nie były zmieniane od ponad 10 lat. Co gorsza są bardzo często użytkownicy, którzy stosują takie hasła celem uzyskania dostępu zarówno do swoich prywatnych zasobów, jak i firmowych.

Zobacz również:

Dlatego eksperci do sprawa bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie pewnych podstawowych zasad przy tworzeniu haseł. Jakie to są zasady. Najważniejsza dotyczy długości hasła (powinno ono zawierać co najmniej dziewięć znaków) i tego, aby zawierało duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Należy też bezwzględnie przestrzegać zasady, aby do ochrony różnych zasobów nie używać tych samych haseł. I tak hasła umożliwiające dostęp do szczególnie ważnych zasobów (np. do kont bankowych) powinny być bardzo silne, podczas hasła umożliwiające przeglądanie np. stron społecznościowych powinny być inne i niekoniecznie tak silne.

Dobrze jest też nie przechowywać tych pierwszych haseł w postaci elektronicznej, ale zapamiętywać je i najlepiej na wszelki wypadek zapisywać na tradycyjnym nośniku, jakim jest papier. Istnieje bowiem zawsze niebezpieczeństwo, że hasła zapisane na dysku, nawet te zaszyfrowane, może zawsze przejąć haker.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200