Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Backupu

Dzisiaj, jak zawsze w ostatni dzień marca, obchodzimy Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji warto przypomnieć, że dobrze zrobiony backup daje nam gwarancję iż nasze dane możemy w razie katastrofy zawsze odzyskać, nie narażając firmy na trudne do określenia straty.

World Backup Day, czyli Światowy Dzień Backupu, to doskonała okazja do przypomnienia, że szczególnie teraz (a więc w dobie pandemii koronawirusa COVID-19, która może również sparaliżować pracę systemu IT), zabezpieczenie się przed utrata danych nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, że wiele firm przechodzi na zdalną pracę, w więc taką, podczas której może dojść do utraty danych.

Utrata danych może być wynikiem „katastrofy” biznesowej. Technicznie rzecz biorąc, pod pojęciem „katastrofa” może się kryć wiele zdarzeń. Oprócz obecnej pandemii pojęcie „katastrofa” obejmuje różnego rodzaju klęski żywiołowe.

Zobacz również:

  • Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Należy do nich zaliczyć pożary, powodzie, burze, trzęsienia ziemi, jak również przestępstwa popełniane przez człowieka, takie jak hakowanie, ataki ransomware, kradzież sprzętu czy sabotaż.

Może to też być błąd ludzki, taki jak: niezamierzone usunięcie danych, nieautoryzowane zamykanie systemów IT czy zaniechanie tak prostej czynności, jak zapisanie plików.

Tak czy inaczej wszystko co powoduje utratę danych, powinno być postrzegane jako pewien rodzaj katastrofy, dlatego strategie tworzenia kopii zapasowych i ciągłości działania systemów IT nabierają szczególnego znaczenia.

Dlatego słowo back nabiera obecnie szczególnego znaczenia i administratorzy systemów IT powinni go sobie dobrze wbić do głowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200