Dzisiaj kończą się targi Intertelecom

W tym roku o uwagę zwiedzających zabiegali wystawcy prezentujący sieci konwergentne, telefonię trzeciej generacji, nowe usługi transmisji głosu i danych, a także sprzęt umożliwiający zestawianie połączeń telefonicznych i przekazywanie danych. Po raz pierwszy na targach pojawiły się urządzenia pozwalające na bezprzewodową komunikację w technologii Bluetooth.

Z roku na rok oferta Intertelecom staje się ciekawsza. Żadne targi związane z przemysłem teleinformatycznym nie są tak reprezentatywne dla swojej dziedziny, jak łódzka impreza. Krótka wizyta pozwala specjalistom z zakresu telekomunikacji dokonać pełnego przeglądu oferty produktów, rozwiązań i usług. W tym roku o uwagę zwiedzających zabiegali wystawcy prezentujący sieci konwergentne, telefonię trzeciej generacji, nowe usługi transmisji głosu i danych oraz pełny przegląd oferty urządzeń telekomunikacyjnych, umożliwiających zestawianie połączeń telefonicznych i przekazywanie danych. Po raz pierwszy na targach pojawiły się urządzenia pozwalające na bezprzewodową komunikację w technologii Bluetooth. Szeroko prezentowano urządzenia dostępowe xDSL, rozwiązania wideokonferencyjne i telefony WAP.

<B>Sieci konwergentne</B>

Dla firm: Alcatel, Avaya, Ericsson, Lucent, Nortel i Siemens targi Intertelecom były przede wszystkim okazją do zaprezentowania kompleksowej oferty rozwiązań telekomunikacyjnych - już nie tylko w zakresie sieci głosowych, ale przede wszystkim zintegrowanych sieci służących do przesyłania głosu i danych. Dzięki serii przejęć, jakie w ciągu ostatnich dwóch lat poczyniły te firmy, obecnie mogą efektywnie konkurować z takimi dostawcami rozwiązań sieciowych, jak Cisco Systems.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

Alcatel zaprezentował swoje pierwsze urządzenie typu Softswitch, którego oficjalna premiera ma się odbyć na targach CeBIT. Urządzenie to dedykowany skalowalny serwer, który ma nadzorować połączenia telefoniczne realizowane za pośrednictwem sieci transmisji danych zintegrowanej z tradycyjną siecią PSTN. Softswitch nadzoruje bramy dostępowe i trunkingowe (integrujące centrale działające w sieciach PSTN i transmisji danych), bramy sygnalizacyjne (konwertujące sygnalizację SS7 np. na sygnalizację w sieciach ATM), jak również obsługę pracujących na nim typowych aplikacji do obsługi centrali (książka adresowa, skrzynki głosowe, call center, przekierowywanie rozmów itp.). Według zapewnień Alcatela, Softswitch będzie skalować można do obsługi miliona abonentów.

Rozwiązania integrujące głos i dane prezentowała również firma Avaya, która w ofercie ma zarówno tradycyjne centrale Definity przeznaczone dla dużych firm, centrale IP - Avaya ECLIPS, jak i rozwiązania Network Alchemy przeznaczone dla małych i średnich firm oraz integrujące funkcje przełączników sieci Ethernet, routerów zapewniających komunikację z Internetem i centrali telefonicznej, funkcjonującej z wykorzystaniem protokołu IP (obsługującej maksymalnie 180 numerów wewnętrznych).

W ramach grupy rozwiązań Avaya ECLIPS znalazły się serwery Avaya IP600 IP Communications Server (centrala telefoniczna IP obsługująca pocztę głosową i faksy, zapewniająca skalowanie do obsługi maksymalnie 12 tys. telefonów IP), serwery oddziałowe Avaya R300 Remote Office Communicator (obsługujące do 25 telefonów i jednocześnie pełniące funkcję routera, serwera VPN i lokalnego koncentratora), a także telefony IP - zarówno sprzętowe, jak i programowe.

Tego typu serię rozwiązań Ericssona pod nazwą Engine również prezentowano na targach. W jej ramach są oferowane bramy komunikacyjne umożliwiające połączenie różnych sieci, serwery telefoniczne zapewniające obsługę sygnalizacji wywołań telefonicznych oraz serwery poszczególnych usług. Jako warstwę transmisyjną Ericsson promuje protokół IP w sieci ATM obsługującej technologię MPLS.

<B>Systemy zarządzania</B>

Elementem sieci konwergentnych, który wraz z natężeniem wielomedialnego ruchu w sieciach telekomunikacyjnych będzie nabierał coraz większego znaczenia, są systemy zarządzania umożliwiające nie tylko monitoring pracy sieci, ale również wykrywanie wąskich gardeł, weryfikowanie jakości dostarczanych usług i właściwe planowanie rozwoju sieci. Takim systemem jest prezentowany podczas targów i odznaczony nagrodą na najlepszy produkt Intertelecom 2001 system Net-7 firmy Tektronix, służący do kontroli i zarządzania systemami sygnalizacji SS7.

To nowy produkt, który dotychczas został wdrożony jedynie u jednego z włoskich operatorów komórkowych i w polskiej Telefonii Lokalnej. Net-7 składa się z kilku aplikacji, m.in. Systemu Nadzorowania SS7, Systemu Monitorowania INMD i Testera Protokołów Sygnalizacyjnych. System pozwala na zgromadzenie i analizę do 70 parametrów pojedynczego wywołania. Posiada funkcję śledzenia wywołań na podstawie numerów wywołującego i wywoływanego - z tą samą szczegółowością, a także rozbudowany moduł do wykrywania nadużyć w czasie rzeczywistym. Według producenta Net-7 może się przyczynić do obniżenia kosztów operatora poprzez szybkie wykrywanie połączeń jałowych i nadużyć. Dostarcza dane do analiz dotyczących polityki taryfowej w poszczególnych regionach lub nawet w poszczególnych klientów. Umożliwia wykazanie błędów działania międzyoperatorskich punktów styku.

Złoty Medal targów otrzymał również system billingowy Tytan dla Internetu krakowskiej firmy ComArch. Jest to "mniejsza wersja" Tytana, przeznaczona głównie dla nietelefonicznych operatorów usług cyfrowych, np. dostawców dostępu do Internetu, Voice over IP, dostawców treści.

System pozwala na automatyczne naliczanie opłat za dowolnie zdefiniowane usługi, np. megabajty pobranych danych, obejrzenie lub pobranie konkretnego pliku. Umożliwia też realizację dowolnie definiowanych pakietów usług i scalanie informacji billingowej o nich w ramach jednego dokumentu. Częścią systemu jest moduł umożliwiający klientom operatora przeglądanie przez Internet bieżących i archiwalnych danych billingowych. System umożliwia również dokonywanie płatności online.

ComArch zapowiedział również, że w czerwcu br. pojawi się nowa wersja "dużego" systemu billingowego Tytan 6.0.

<B>Operatorzy nacierają</B>

Klienci korporacyjni, tworzący sieci rozległe i telefonii firmowej w Polsce, mogli zapoznać się z ofertą wszystkich kluczowych dostawców. Tel-Energo prezentowała ofertę numeru dostępowego 0-27. Za jego pośrednictwem uzyskać dostęp do niezależnej od Telekomunikacji Polskiej ogólnopolskiej sieci telefonicznej. Użytkownicy tej sieci płacą znacznie mniej niż abonenci TP SA. Nie jest to usługa dla każdego - z numeru 0-27 mogą korzystać jedynie przedsiębiorstwa związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej oraz firmy związane z obsługą sektora energetycznego. W praktyce oznacza to jednak, że do uzyskania dostępu do 0-27 wystarczy odpowiednie sformułowanie w urzędowym zgłoszeniu charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Na targach prezentowała się firma Telia International Carrier. Ten przedstawiciel skandynawskiego operatora Telia w br. zamierza aktywizować działalność w Polsce. Zatrudnienie w warszawskim biurze wzrosło z kilku do ponad dwudziestu osób, zaś w budowę własnej sieci Telia w tym roku zamierza zainwestować w naszym kraju ok. 2 mln USD. Telia zakończyła już jakiś czas temu współpracę z Akademicką i Naukową Siecią Komputerową (NASK).

Po raz pierwszy publicznie wystąpił Energis. Ten międzynarodowy operator w ciągu dwóch miesięcy planuje zakończyć budowę internetowego centrum danych (w warszawskim Diamond Business Park). Będzie ono bezpośrednio włączone do europejskiej sieci szkieletowej Energis o przepustowości 10 Gb/s. Ma oferować standardowy hosting i kolokację, czyli dzierżawę miejsca na instalację serwerów.

Firma ATM przedstawiała uruchamianą właśnie warszawską sieć szkieletową ATMAN. Zbudowana z wykorzystaniem urządzeń ATM firmy Marconi i routerów IP Cisco oferuje przepływność rzędu 2 Gb/s z perspektywą dalszej rozbudowy. Oferta ATM jest skierowana do klientów korporacyjnych i operatorów. Jak twierdzą przedstwiciele firmy, z sieci ATMAN korzysta już kilku klientów.

Z kolei Pro Futuro, operator LMDS działający dotychczas na Lubelszczyźnie, w kwietniu br. zamierza przedstawić szczegółowe plany rozwoju sieci w innych miastach.

<B>Dla użytkowników końcowych</B>

Jak zwykle dużą grupę rozwiązań prezentowanych na targach stanowiły urządzenia abonenckie - zarówno tradycyjne cyfrowe i analogowe telefony, telefony ISDN, jak i nowe telefony GSM, z których wszystkie wyposażone są już w mikroprzeglądarki WAP.

Nokia szczyciła się pierwszym zestawem korzystającym z technologii Bluetooth. Nokia Connectivity Pack, który ma być dostępny na rynku jeszcze w marcu br. Umożliwi bezprzewodowe łączenie telefonów Nokia 6210 z komputerami przenośnymi na odległość do 10 m. W zestawie znajduje się specjalna bateria do telefonu, będąca jednocześnie urządzeniem komunikacyjnym Bluetooth, oraz karta dla komputera przenośnego.

Przedstawiciele Nokii poinformowali, że należy się spodziewać opóźnienia premiery najbardziej zaawansowanego aparatu Communicator 9210. Telefon obsługujący technologie Java, Bluetooth i SyncML najwcześniej trafi do sprzedaży w czerwcu br.

***

<B>Produkty i usługi, które nagrodzone zostały w konkursie o Złoty Medal Intertelecom 2001:</B>

* Szerokopasmowy system dostępowy DGT - DGT

* Tytan dla Internetu - ComArch

* Sieć wielousługowa Engine - Ericsson

* NET7 System Nadzoru Sieci Sygnalizacyjnej - Tektronix Polska

* Cyfrowa abonencka centrala telefoniczna SLICAN CCA 2720 - Slican

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200