Dzięki temu urządzeniu użytkownik standardowego smartfona może też korzystać z łączności satelitarnej

Motorola ma ciekawą propozycję dla tych użytkowników, którzy chcą mieć możliwość wysyłania za pomocą standardowego smartfona wiadomości tekstowych przez sieć satelitarną. Wystarczy iż kupią niewielkie urządzenie noszące nazwę Defy Satellite Link, które zostało niedawno zaprezentowane na Mobile World Congress.

Grafika: Motorola

Urządzenie jest zasilane baterią 600 mAh, ma wielkości karty kredytowej (jego wymiary to 70x50x11 mm) i waży tylko wadze 70 gramów. Cały sekret tkwi w tym, że urządzenie zawiera modem 3GPP NTN firmy MediaTek (korzystający z usługi Bullitt Satellite Connect) a także eSIM i moduł GPS. Łączy się z każdym smartfonem przez sieć Bluetooth 5.1, pod warunkiem iż pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego iOS (14 lub nowszy) lub Android (10 lub nowszy).

Na obudowie urządzenia znajdują się dodatkowo dwa przyciski (SOS i Check in), dzięki którym użytkownik może wygenerować i wysłać sygnał proszący o pomoc nawet wtedy, gdy smarfton nie jest z nim sparowany. Usługa Bullitt Satellite Connect (BSC) korzysta z geostacjonarnych satelitów GEO obsługiwanych przez firmy Inmarsat i EchoStar.

Zobacz również:

Wysłana do satelity wiadomość tekstowa może zawierać maksymalnie 140 znaków. Sygnał pokonuje wtedy pokonuje ponad 30 tys. kilometrów do najbliższego satelity GEO i jest przekazywana z powrotem do naziemnej platformy Skylo, skąd jest przekierowywana przez połączenie komórkowe lub Wi-Fi do końcowego odbiorcy.

Urządzenie Defy Satellite Link pojawi się na rynku w kwietniu i będzie kosztować 99 dolarów. Dostępny będzie również pakiet kosztujący 149 USD, który oferuje oprócz Defy Satellite Link roczną subskrypcję usługi Bullitt Satellite Messenger. Plan subskrypcji obejmuje 30 dwukierunkowych wiadomości miesięcznie i nieograniczoną ilość wiadomości SOS. Firma będzie też oferować droższe plany, które obsłużą więcej wiadomości. Szczegóły oraz cena tych planów zostaną podane w późniejszym terminie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200