Dzięki temu urządzeniu projektowanie aplikacji Windows on Arm będzie dużo łatwiejsze

Gigant technologiczny z Redmond wprowadził wczoraj na rynki ośmiu krajów urządzenie zaprojektowane z myślą o deweloperach projektujących aplikacje Windows on Arm. Rozwiązanie nosi nazwę Windows Dev Kit 2023, zostało zaprojektowane w ramach inicjatywy Project Volterra i fizycznie przypomina miniaturowy pecet.

Grafika: Microsoft

Windows Dev Kit 2023 kosztuje 599 USD, wykorzystuje wbudowaną jednostkę przetwarzania neuronowego bazującego na platformie Qualcomm i nadaje się przede wszystkim do projektowania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Urządzenie jest obecnie dostępne w ośmiu krajach (w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych), zawiera procesor Snapdragon 8cx Gen 3 i jest wyposażone w 32 GB pamięci RAM, 512 GB pamięci masowej, w port Wi-Fi 6, port Ethernet, trzy portu USB-A, dwa portu USB- C i jeden port mini-wyświetlacza. Użytkownicy mogą jednocześnie obsługiwać do trzech monitorów zewnętrznych (w tym dwa o rozdzielczości 4K 60 Hz).

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Aby zachęcić programistów do korzystania z platformy Windows on Arm, Mirosoft w ciągu ostatnich kilku miesięcy udostępnił deweloperom wiele własnych narzędzi przeniesionych na platformę ARM, w tym oprogramowanie Visual Studio 2022 (w wersji zapoznawczej), pakiet SDK dla aplikacji Windows (w wersji zapoznawczej) i biblioteki, w tym VC Runtime i .NET 7 (również w wersji zapoznawczej).

Microsoft oferuje również programistom dostęp do usługi App Assure w zakresie zgodności aplikacji. Programiści, którzy napotkają problemy ze zgodnością aplikacji lub blokady techniczne podczas przenoszenia swoich aplikacji za pomocą zestawu Windows Dev Kit 2023, mogą liczyć na pomoc i wsparcie techniczne ze strony informatyków firmy Microsoft.

Trzeba tu od razu zaznaczyć, że chociaż urządzenie może kupić właściwie każda osoba zainteresowana uruchamianiem na nim aplikacji, to właściwie jest ono przeznaczone dla doświadczonych deweloperów mających doświadczenie w procesorami Arm. Warto też zaznaczyć, że pomimo tego iż Microsoft od lat pracuje nad tym, aby platforma obliczeniowa Windows on Arm działała równie efektywnie jak platforma Windows on Intel, to wyniki tym działań były do to pory skromne. Jest nadzieja, że ta platforma zmieni to. Można tak sądzić, gdyż Microsoft zapewnia iż obie platformy (Windows on Arm i Windows on Intel) są obecnie jak to ujął „całkiem porównywalne”.

Na urządzeniach Urządzenia ARM można uruchamiać jednocześnie aplikacje x86, x64 i Arm64. Obecnie dostępne na rynku urządzenia, takie jak Lenovo X13S i Surface Pro 9, jak i Windows Dev Kit 2023, pracują rzeczywiście szybko. Do poprawienie pozostaje jeszcze kwestia energooszczędności, gdyż pod tym względem wyniki platformy Windows Dev Kit 2023 pozostawiają wiele do życzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200