Dzięki tej technologii hasła i piny odejdą na dobre do lamusa

Specjaliści są zgodni co do tego, że technologia blockchain może wyeliminować w pewnym momencie na dobre z naszego życia konieczność tworzenia i przechowywania różnego rodzaju cyfrowych identyfikatorów, haseł czy pinów, które to informacje są obecnie prawdziwą zmorą każdego posiadacza komputera czy smartfona.

Wyobraźmy sobie życie bez konieczności zawracania sobie głowy takimi danymi. I dotyczy to nie tylko indywidualnych osób, ale również - a może nawet przede wszystkim – biznesu. I tak np. firma będzie wtedy mogła zweryfikować całą zawodową przeszłość nowo przyjętego pracownika w ciągu kilku sekund, klikając na komputerze przycisk otwierający aplikację bazującą na technologii blockchain.

Dzięki tej technologii również bank będzie miał ułatwione zadanie. Będzie w stanie szybko potwierdzić tożsamość klienta ubiegającego się o pożyczkę bez konieczności uruchamiania skomplikowanych procedur, które mogą w niektórych przypadkach zawieść.

Zobacz również:

  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Powstał nowy menedżer haseł, który zostanie wbudowany w systemy iOS i MacOS

Technologia blockchain da nam zawsze stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z właściwą osobą. Co ważne, nie musi ona wtedy ujawniać osobom trzecim szczegółowych, podlegających niejednokrotnie szczególniej ochronie danych, do których standardowe systemy uwierzytelniania użytkowników muszą mieć dostęp.

Jest to możliwe dzięki temu, że technologia blockchain nie korzysta z jednej dużej bazy danych udostępniającej jej niezbędnych informacji, ale ze zdecentralizowanego systemu zarządzającego tożsamościami użytkowników. System taki tworzy cyfrowy portfel pełniący rolę specyficznego rodzaju repozytorium. Zawiera ono pełny komplet danych osobowych i finansowych oraz wszystkie inne informacji, które mogą być udostępniane tylko po konkretnym żądaniu systemu i tylko za zgodą właściciela tych danych.

Sercem tego systemu jest rozwiązanie kryjące się za skrótem DLT (Distributed Ledger Technology). W połączeniu z cyfrową weryfikacją tożsamości, DLT rozwiązuje problemy związane z koniecznością zapewnienia prywatnym danym bezpieczeństwa w przypadku konieczności szybkiego potwierdzania tożsamości użytkownika wtedy, gdy cała operacja – np. finansowa – jest prowadzona w czasie rzeczywistym w trybie online. W takich właśnie sytuacjach technologia blockchain pokazuje swoje zalety i jest niezastąpiona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200