Dzięki pomocy publicznej KE polska spółka uruchomi produkcję nowoczesnych układów fotoniki

Komisja Europejska przyznała polskiej firmie Vigo Photonics (która ma swoją siedzibę w Ożarowie Mazowieckim) pomoc publiczną w wysokości prawie 457 mln zł, która zostanie przeznaczona na rozwój technologii MIRPIC (Mid-IR Photonic Integrated Circuits; układy fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni).

Grafika: Jack-Moreh//freerangestock

KE wydała zgodę w ramach europejskiego mechanizmu IPCEI ME/CT. Firma ma wyasygnować pomoc na realizację projektu HyperPIC, którego celem jest przygotowanie i uruchomienie linii produkcyjnych, zapewniających kompletny łańcuch dostaw dla układów MIRPIC. Tym samym Vigo Photonic ma realne szanse na to, aby stać się światowym pionierem produkującym tego rodzaju układy.

Projekt IPCEI ME/CT zrzesza europejskie firmy z sektora półprzewodnikowego, zarówno w dziedzinie mikroelektroniki, jak i fotoniki. Projekt zgłoszony przez VIGO Photonics został wybrany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jako jedyny polski projekt w ramach IPCEI ME/CT. Cały projekt HyperPIC będzie realizowany w latach w latach 2023-2030 i będzie się składać z dwóch faz. Pierwsza faza (R&D) obejmuje lata 2023 do 2027. Wartość kosztów kwalifikowanych w tej fazie to 34,2 mln euro.

Zobacz również:

  • 12 „najlepszych praktyk”, których dział IT powinien unikać za wszelką cenę

Druga, właściwa faza nosi nazwę FID (First Industrial Deployment) i przewiduje pierwsze przemysłowe wdrożenia układów MIRPIC. Będzie ona realizowana do 2030 roku i obejmuje inwestycje w nową linię produkcyjną. Jej wartość oszacowano na 219,2 mln euro. Po zakończeniu tej fazy, a więc po 2030 roku, firma uruchomi seryjną produkcję układów MIRPIC.

Komentując tę decyzję Adam Piotrowski (Prezes Zarządu VIGO Photonics) powiedział, „Uzyskanie decyzji KE zatwierdzającej wysokość dofinansowania z UE na projekt HyperPIC jest niezwykle istotnym kamieniem milowym dla VIGO. Decyzja ta umożliwi nam ubieganie się o odpowiednie środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, dzięki czemu, w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia procedury konkursowej przez NCBiR, możliwa będzie realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego związanego z rozwojem technologii HyperPIC, której będziemy światowymi pionierami. Dzięki realizacji tego projektu stworzymy strategiczny potencjał do produkcji fotonicznych układów scalonych dla średniej i dalekiej podczerwieni w Europie, co z kolei pozwoli na zachowanie przewagi technologicznej UE, jak również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200