Dzięki Smart Protect smartfony Android będą bardziej bezpieczne

Qualcomm chce zwiększyć bezpieczeństwo androidowych smartfonów klasy high-end przez wprowadzenie do nich firmowej technologii Snapdragon Smart Protect. To zawansowane rozwiązanie wykorzystując zaszytą w smartfonie inteligencję pozwoli wykrywać zagrożenia typu zero-day.

Zainstalowane na smartfonie oprogramowanie Snapdragon Smart Protect monitoruje jego aktywność i z chwilą pojawienia się jakiegoś nietypowego zdarzenia informuje o tym fakcie użytkownika domniemając, że może to być atak hakerski. Można tu ad hoc przytoczyć dwa zdarzenia, które narzędzie Snapdragon Smart Protect może potraktować jako próbę włamania się do smartfonu: wtedy gdy aplikacja próbuje np. zrobić zdjęcie w sytuacji, gdy wyświetlacz jest wyłączony, albo wtedy gdy aplikacja próbuje wysłać wiadomość SMS bez widocznej aktywności posiadacza smartfonu.

Pierwszym procesorem, który wesprze technologię Snapdragon Smart Protect, będzie Snapdragon 820. Firma zapowiada, że smartfony wyposażone w taki procesor trafią do rąk użytkowników w pierwszej połowie 2016 roku. Z czasem Snapdragon Smart Protect powinna się pojawić w tańszych smartfonach z niższych półek.

Zobacz również:

Technologia obsługiwać będzie tylko smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android, a wprowadzona do procesorów Snapdragon 820 funkcjonalność, która wesprze tę technologię, nosi nazwę Zeroth. Qualcomm określa ją , jako jej pierwsze rozwiązanie określane mianem „cognitive computing”, co można określić jako przetwarzanie poznawcze.

Qualcomm zapewnia jednocześnie, że procesory wspierające technologię Snapdragon Smart Protect Smart pobierają minimalnie więcej mocy od standardowych procesorów Snapdragon. Różnica jest tak nieznaczna, że trudna do zmierzenia.

Snapdragon Smart Protect wykorzystuje też opracowaną przez ARM platformę TrustZone, dzięki której procesor może obsługiwać aplikacje, które nie są kontrolowane przez system operacyjny. Jest to możliwe dzięki istnieniu w obrębie procesora oddzielnej sprzętowej warstwy, która chroni skutecznie system obliczeniowy przed hakerami.

Jednak sam fakt, że procesor Snapdragon 820 wspiera technologię Smart Protect nie oznacza, że smartfon będzie automatycznie chroniony przed poczynaniami hakerów. Qualcomm udostępni producentom smartfonów stosowne API, ale to oni sami będą musieli opracować i wprowadzić do produkowanego przez siebie urządzenia odpowiedni interfejs użytkownika, który obsłuży tę funkcjonalność.

Qualcomm nawiązał już współpracę z firmami oferującymi narzędzia chroniące systemy obliczeniowe przed atakami (takimi jak AVG, Avast czy Lookout), udostępniając im rozwiązania, które pozwolą wprowadzać do produktów technologię Smart Protect.

Dzięki Smart Protect smartfony Android będą bardziej bezpieczne

TOP 200