Dzięki IoT oraz nowemu protokołowi Bluetooth rośnie w siłę

Już wkrótce wyłączenie w domu światła czy ogrzewania będzie możliwe za sprawą podręcznego urządzenia podobnego do klucza, wyposażonego w interfejs Bluetooth. Będzie to możliwe dzięki najnowszemu protokołowi Bluetooth, który pozwoli znacznie zwiększyć zarówno zasięg takich połączeń, jak i ich przepustowość.

Oczekuje się, że nowy protokół zostanie ratyfikowany w drugiej połowie tego roku, a pierwsze oparte na nim urządzenia Bluetooth wejdą na rynek na początku przyszłego roku. Specjaliści szacują, że będą one wstanie transmitować dane drogą bezprzewodową dwa razy szybciej na czterokrotnie większą odległość (w porównaniu ze stosowanym obecnie protokołem Bluetooth). Wiele firmy wchodzących w skład organizacji wspierających ten standard (Bluetooth SIG; Bluetooth Special Interest Group) informuje, że są gotowe podjąć na skalę przemysłowa produkcję układów scalonych wspierających nowy protokół Bluetooth za kilka miesięcy.

Dzięki IoT oraz nowemu protokołowi Bluetooth rośnie w siłę

Układ radiowy Bluetooth produkowany przez firmę Afero

Warta przypomnieć, że stosowany obecnie protokół Bluetooth pozwala transmitować dane na niewielkie odległości, tak iż mogą się w ten sposób komunikować ze sobą urządzenia, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Nowy standard spowoduje, że nadajniki/odbiorniki Bluetooth będą obejmować swym zasięgiem cały dom i będą w stanie transmitować dane z dużo większą szybkością.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać

Połączenia Bluetooth odgrywały do tej pory ważną rolę przede wszystkim w smartfonach, pozwalając ich użytkownikom prowadzić rozmowy bez konieczności trzymania urządzania w ręku. Technologia ta jest też powszechnie stosowana do składania bezprzewodowych połączeń między smartfonem i pecetem, a ostatnio wkracza coraz śmielej do urządzeń medycznych, inteligentnych mierników oraz do dronów, robotów i urządzeń typu wearable.

Firmy produkujące urządzenia wyposażone w interfejs Bluetooth wiążą z nowym protokołem duże nadzieje. Wiedzą bowiem o tym, że dzięki dynamicznemu rozwojowi środowisk IoT (Internet rzeczy) popyt na tego typu urządzenia będzie w najbliższym czasie dynamicznie rosnąć. I będą to zapewne urządzenia oparte na technologii Bluetooth, a nie na konkurujących z nią technologiach Zigbee czy firmowej technologii firmy Google noszącej nazwę Thread.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200