Dzięki IBM komputery kwantowe trafią pod przysłowiową strzechę

IBM wyszedł z przełomową propozycją. Chce zapewnić każdemu uzytkownikowi desktopa czy mobilnego urządzenia możliwośc skorzystania z usług świadczonych przez kwantowy komputer, który rezyduje w jej chmurze.

Nowa kwantowa platforma nosi nazwę IBM Quantum Experience i została zaprojektowana z myślą o użytkownikach, którzy nie chcą czekać jeszcze kilka lat na możliwość sprawdzenia jak działa pełnokrwisty komputer kwantowy, ale chcieliby już teraz zapoznać się z tą technologią. Co ważne, mogą to zrobić całkiem za darmo.

Usługi takie świadczyć będzie – i to całkiem za darmo – kwantowy komputer wyposażony w pięciokubitowy procesor. IBM przyznaje, że nie jest to w pełnym tego słowa znaczeniu kwantowy komputer, a procesor bazujący na tej technologii. Według korporacji pięć kubitów – czyli mówiąc w dużym uproszczeniu pięć bitów w przypadku standardowego komputer – to wystarczająca ilość do tego, aby kwantowy procesor mógł poradzić sobie z obsługą prostych algorytmów i aplikacji.

Zobacz również:

  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego
  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Korporacja zapewnia, że jej kwantowa platforma ma na tyle dużą moc obliczeniową, że pozwoli użytkownikom zapoznać się z instrukcjami i symulacjami pokazującymi, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie procesorów kwantowych. Będzie to ich pierwsza styczność z tą nowatorską technologią co zaowocuje na pewno w tym ,że w momencie wejścia na rynek komputerów kwantowych z prawdziwego zdarzenia, będą oni już pewne doświadczenie w tej dziedzinie.

Więcej szczegółów dotyczących tej inicjatywy można znaleźć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200