Dział przeprowadzek

Z Tomaszem Rupniewskim, szefem działu Solution Partnership Center, zajmującym się przenoszeniem aplikacji na platformy IBM, rozmawia Tomasz Marcinek.

Z Tomaszem Rupniewskim, szefem działu Solution Partnership Center, zajmującym się przenoszeniem aplikacji na platformy IBM, rozmawia Tomasz Marcinek.

Czym zajmuje się Pański dział w IBM Polska?

Tak jak inne tego typu ośrodki na świecie, oferujemy pomoc producentom w przenoszeniu ich aplikacji na platformy wspierane przez IBM. Polski dział zajmuje się platformą serwerów Netfinity, prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości nasze usługi obejmą również RS/6000. Linuxem zajmujemy się od marca br.

Czy polscy producenci oprogramowania są zainteresowani przenoszeniem aplikacji na Linuxa?

Na początku i ja miałem takie wątpliwości. Chęć współpracy zadeklarowało jednak aż 160 firm, choć większość na razie jedynie czyta materiały i chętnie przyjmuje wersje demo. Natomiast ok. 40-50 można uznać za rzeczywiście zainteresowane. Mam na myśli takie firmy, które zadawały poważne pytania, wykonywały testy. Część firm porzuca plany przenoszenia aplikacji DOS czy Windows na Linuxa. Prościej jest napisać je od początku. Czas poświęcony przez nas na Windows NT i Linuxa na platformie Netfinity już się zrównał.

Jak zamierza inwestować w rozwój Linuxa?

W lipcu zadecydowano, że w ciągu najbliższych 4 lat IBM zainwestuje kwotę 200 mln USD w rozwój produktów linuxowych w Europie. Powstanie 5 ośrodków programistycznych w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Polsce - w Warszawie. Obecnie nie wiadomo, jaka część tej inwestycji trafi do ośrodka w Polsce. Będziemy wspierać rozwój aplikacji, szczególnie tych wykorzystujących technologie IBM - bazę danych DB2, serwer aplikacji internetowych WebSphere i Lotus Domino - już teraz dostępne w wersjach dla Linuxa. Natomiast blisko współpracujemy z pro-ducentami dystrybucji Linuxa, takimi jak Red Hat i SuSE i jest mało prawdopodobne, aby IBM stworzył własną odmianę.


TOP 200