Dyskietki to technologia, która nadal żyje - kto z niej korzysta?

Dyskietki to jedne ze starszych nośników danych, które już dawno temu znikły z rynku. Okazuje się, że to nie do końca prawda - są branże, które nadal z nich korzystają.

Dyskietki są jednymi z pierwszych nośników danych, które pozwalały na szybkie przekazywanie plików pomiędzy komputerami. Technologia, która przestała być stosowana jeszcze w latach 90 XX wieku nie odeszła całkowicie na emeryturę. Nawet w 2023 roku są branże, które nadal wykorzystują dyskietki w swojej pracy operacyjnej. Dlaczego tak się dzieje?

Kto w XXI wieku korzysta jeszcze z dyskietek?
Źródło: Isaac Struna / Unsplash

Kto w XXI wieku korzysta jeszcze z dyskietek?

Źródło: Isaac Struna / Unsplash

W dobie chmury obliczeniowej, pamięci USB o wysokich pojemnościach i przepustowościach, a także nośników SSD, wielkie przedsiębiorstwa nadal wykorzystują dyskietki.

Nośniki danych typu floppy drive o pojemności zaledwie kilku-kilkunastu MB nadal są aktywnie wykorzystywane przez największe firmy z branży lotniczej. Idealnym przykładem mogą być jedne z najbardziej rozpoznawalnych w Europie linii lotniczych - British Airways. Posiadają one w swojej flocie samoloty Boeing 747 - popularnie nazywane Jumbo Jetami.

Statki powietrzne to konstrukcje, które produkowane są przez dziesiątki lat. Również po zakupie są wykorzystywane przez minimum 20 lat, aby ich koszt się zamortyzował. British Airways posiada na pokładzie sporo egzemplarzy z lat 90-tych, które wykorzystują dyskietki do przechowywania wybranych danych cyfrowych.

Sektor lotniczy to nie jedyny przypadek wykorzystania dyskietek. Są one popularne również w medycynie. Wiele urządzeń medycznych w dalszym ciągu wykorzystuje dyskietki do przechowywania krytycznych danych medycznych.

Z dyskietek korzysta również przemysł odzieżowy, w którym da się znaleźć maszyny do szycia programowane z wykorzystaniem dyskietek.

W niektórych krajach świata można znaleźć również działające bankomaty, których system operacyjnych i interfejs użytkownika zapisany jest właśnie na dyskietkach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200