Dyski bez zahamowań

W perspektywie co najmniej kilku najbliższych lat, wzrost pojemności i gęstości zapisu na dyskach magnetycznych wydaje się nie mieć końca.

W perspektywie co najmniej kilku najbliższych lat, wzrost pojemności i gęstości zapisu na dyskach magnetycznych wydaje się nie mieć końca.

Na początku przyszłego roku w sprzedaży pojawią się dyski o pojemności ponad 70 GB - takie modele zapowiedziały już IBM (Ultrastar 72ZX) i Seagate (Cheetah 73). Będą to napędy przeznaczone do instalacji w serwerach i wysokiej klasy stacjach roboczych. Na początku będą kosztować ok. 2000 USD. Zwiększona gęstość zapisu w dyskach nowej generacji znajduje odzwierciedlenie we wszystkich liniach produktów, również w komputerach PC. Granica najmniejszych pojemności z obecnego poziomu ok. 4 GB w przyszłym roku wzrośnie do 6-10 GB - taką pojemność będą miały pojedyncze talerze produkowanych masowo napędów.

Wyścig bez hamulca

Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że rozwój technologii przekracza potrzeby większości użytkowników - pojemność dysku nie jest parametrem o krytycznym znaczeniu. Nie będzie jednak można kupić komputera z mniejszym i tańszym dyskiem. Silna i bardzo wyrównana konkurencja powoduje, że producenci są zmuszeni do ciągłej modernizacji napędów. Nawet kilkumiesięczne opóźnienie technologiczne może spowodować trudną do odrobienia utratę udziałów w rynku. Należy więc oczekiwać, że w dalszym ciągu co kilka miesięcy będą ogłaszane kolejne rekordy pojemności. Ostatnio IBM zaprezentował technologię zapisu o gęstości 35,3 Gb/cal2, która umożliwia upakowanie na jednym 3,5" talerzu dyskowym ok. 50 GB informacji. Na jej praktyczne zastosowanie trzeba będzie zaczekać jeszcze ok. dwóch lat, ale jest to dobry wyznacznik perspektywy rozwoju napędów magnetycznych.

Nie tylko pojemność

Pojemność nie jest jedynym istotnym parametrem napędów dyskowych. Równie ważna jest szybkość transmisji danych, a w niektórych zastosowaniach, takich jak systemy audio-wideo, również jej płynność (dostarczanie nieprzerwanego strumienia danych). Od kilku miesięcy wszystkie nowe modele dysków EIDE dla komputerów PC są wyposażone w interfejs Ultra ATA/66 (66 MB/s), choć warto zauważyć, że komputery wyposażone w tego typu kontrolery dopiero teraz zaczynają pojawiać się na rynku. Pod tym względem producenci napędów wyprzedzili firmy projektujące chipsety i płyty główne. Standard Ultra ATA/66 jest wstecznie zgodny i instalacja dysków nowej generacji nie stwarza problemów nawet w starszych modelach komputerów. Coraz częściej jest wykorzystywany interfejs SCSI - Ultra 160 SCSI (160 MB/s). W przyszłym roku zapewne stanie się on standardem w serwerach i komputerach wyższej klasy.

Powiększ

Ważnym parametrem wpływającym na szybkość dostępu do danych jest prędkość obrotowa talerzy. Jej zwiększenie jest problemem od strony technologicznej, przede wszystkim ze względu na konieczność eliminacji drgań i ograniczenie wydzielania ciepła. Obecnie typowa szybkość w masowo wytwarzanych dyskach to: 5400, 7200 i 10 000 obr./min. Pierwsza jest wykorzystywana w najtańszych modelach napędów, ostatnia w dyskach najwyższej klasy. Choć pierwsze dyski o prędkości 10 000 obr./min pojawiły się już kilka lat temu, dopiero obecnie stają się standardem dla napędów instalowanych w wydajnych modelach serwerów. Na razie żaden producent nie prezentuje dysków o większej szybkości.

Koncentracja i rynek audio-wideo

Jak wynika z danych IDC, w pierwszej połowie br. ok. 90% z 11 mln sprzedanych w Europie dysków zainstalowano w komputerach PC. Pięciu największych producentów - Seagate, Quantum, IBM, Western Digital i Fujitsu - podzieliło między siebie ponad 90% rynku. Jeszcze bardziej koncentracja jest widoczna wśród producentów dysków do serwerów, gdzie w II kwartale tego roku IBM uzyskał 60%, Seagate - 26%, Quantum 9%, a pozostałe firmy tylko 5% udziału w rynku.

Marginesy zysku przy sprzedaży dysków dla serwerów są wyższe i umożliwiają inwestycje w rozwój technologii. Przy produkcji dysków PC marże są minimalne i uzyskanie wzrostu zysków wymaga zwiększenia masowej produkcji.

Ponieważ liczba komputerów PC nie wzrasta tak, jak by życzyli sobie producenci dysków, niektóre firmy próbują znaleźć nowe rynki zbytu. W tej dziedzinie najbardziej aktywne są Quantum i Western Digital, które już zaczynają produkcję dysków dla systemów audiowizualnych, np. odbiorników telewizyjnych, i liczą na powstanie masowego rynku odbiorców wśród producentów elektronicznego sprzętu domowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200