Dyski HDD mogą całkowicie zniknąć z urządzeń konsumenckich

Dyski HDD od kilku lat są technologią, która przechodzi na emeryturę. Wkrótce klasyczne nośniki danych mogą całkowicie zniknąć z urządzeń konsumenckich.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat średnia cena dysków SSD znacząco spadła, co w połączeniu z rosnącą wydajnością oraz pojemnością, a także niewielkimi wymiarami i odpornością na uszkodzenia mechaniczne sprawiło, że producenci elektroniki użytkowej przestali sięgać po klasyczne dyski HDD.

Zmierzch nośników HDD na rynku konsumenckim
Źródło: Glen Carrie / Unsplash

Zmierzch nośników HDD na rynku konsumenckim

Źródło: Glen Carrie / Unsplash

Jeszcze kilka lat temu nośnik SSD o pojemności 250 GB kosztował w okolicach 500 zł i korzystał z interfejsu SATA III ograniczającego maksymalną wydajność pamięci NAND. Aktualnie w tej cenie kupimy bardzo szybki nośnik NVMe o pojemności nawet 1 TB, który na dodatek jest zauważalnie mniejszy od klasycznych dysków 2,5 cala.

Zobacz również:

  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Firma analityczna Trendofrce prognozuje dalsze spadki cen pamięci NAND, które są podstawą budowy dysków SSD oraz kart pamięci. Ich cena w najbliższym kwartale ma spaść o kolejne 15%.

Warto przypomnieć, że w ostatnim kwartale cenę pamięci NAND spadła o aż 25%, co wymusiło na największych producentach dysków SSD ograniczenie produkcji w celu zmniejszenia podaży na rynku i wyprzedania nośników wyprodukowanych z droższych pamięci NAND.

Jeżeli analizy potwierdzą się w praktyce pod koniec 2023 roku cena za 1 GB w przypadku nośników SSD zrówna się z ceną za 1 GB w nośnikach HDD. Analitycy sugerują, że dyski HDD zostaną wkrótce całkowicie wycofane z urządzeń konsumenckich. W chwili obecnej nośniki HDD są wykorzystywane do przechowywania danych na nośnikach zewnętrznych. Przeważająca większość nowych komputerów przenośnych nie posiada złącza SATA. Przekłada się to również na spadek sprzedaży nośników SSD w klasycznym formacie 2,5 cala z interfejsem SATA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200