Dyski HD – wkrótce padnie kolejny rekord pojemności

WD (Western Digital) będzie prawdopodobnie pierwszą firmą na świecie, która wprowadzi do oferty dysk twardy na którym można zapisać ponad 20 TB danych. To dysk noszący nazwę Ultrastar DC HC650, którego premiery można się spodziewać w czwartym kwartale tego roku.

Jak dotąd WD nie podał więcej szczegółów technicznych dotyczących tego dysku, ale nieoficjalnie wiadomo iż będzie zawierać dziewięć talerzy, na których ogółem można zmagazynować 22,2 TB danych.

WD ujawnił też, że parametr MTBF (Mean Time Before Failure) tego dysku wynosi 2,5 mln godzin pracy i będzie on dostępny w kilku wersjach, w tym z interfejsem SATA oraz SAS.

Zobacz również:

Warto w tym momencie przypomnieć, że pierwszy dysk mający pojemność przekraczającą 10 TB ujrzał światło dzienne równo dziesięć lat temu. Jego producentem była firma HGST, którą w 2012 roku przejął koncern WD. Marka ta (HGST) funkcjonowała do 2018 roku, do momentu w którym WD na dobre zrezygnował z niej.

Dysk Ultrastar DC HC650 jest zamknięty w szczelnej obudowie wypełnionej gazem (hel) i wspiera technologię SMR (Shingled Magnetic Recording).\


TOP 200