Dynamic Island - dzięki Apple programiści mają więcej pracy

Po pięciu latach Apple gruntownie przeprojektowało wygląd iPhone'a. Zamiast notcha pojawiła się "dynamiczna wyspa". Ta zmiana wymusi na deweloperach przeprojektowanie swoich aplikacji.

Firma Apple w środę - 7 września 2022 roku zaprezentowała nowe urządzenia. Na jesiennej konferencji zobaczyliśmy iPhone'a 14, który jest niewielką aktualizacją zeszłorocznych modeli, nowe słuchawki Apple AirPods Pro drugiej generacji, trzy zegarki z rodziny Apple Watch (SE 2. generacji, Series 8 oraz Ultra), a także topowe, flagowe smartfony iPhone 14 Pro. Tegoroczne modele z dopiskiem Pro w nazwie zrywają ze stosowanym przez Apple od 2017 roku wyglądem.

iPhone 14 Pro z Dynamic Island
Źródło: apple.com

iPhone 14 Pro z Dynamic Island

Źródło: apple.com

Większość modeli iPhone'a do tej pory posiadała albo klasyczny ekran wraz z przyciskiem Home i pełnym paskiem powiadomień albo pełnoekranowy wyświetlacz z wycięciem w ekranie. Dodatkowo w 2021 roku zmieniono nieco rozmiar wycięcia, które stało się węższe, ale grubsze. Oznacza to, że projektując aplikacje na iPhone'a programiści musieli uwzględnić trzy typy wyświetlaczy i dopasować do nich działanie i wygląd swoich aplikacji.

Zobacz również:

  • Chiński sklep App Store nie oferuje już tych popularnych aplikacji
  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus

iPhone 14 Pro wywrócił ten trend do góry nogami. Po dwóch latach zachowawczych aktualizacji - iPhone 12 Pro oraz iPhone 13 Pro były do siebie bardzo podobne - nadszedł czas na rewolucję. Z pozoru nowy panel iPhone'a 14 Pro nie różni się zbytnio od tego z modelu 13 Pro, ale w oprogramowaniu zaszły duże zmiany, które oznaczają dodatkową pracę dla programistów.

Dynamic Island - następca notcha

Wraz z iPhone 14 Pro zobaczyliśmy Dynamic Island - rozwiązanie, które zapoczątkowało nowy sposób interakcji ze smartfonami od Apple. Początkowo rozwiązanie to trafiło jedynie do topowych modeli iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max, ale stopniowo pojawiać się będzie również w tańszych smartfonach.

iPhone 14 Pro z Dynamic Island oraz iPhone 14 z notchem
Źródło: apple.com

iPhone 14 Pro z Dynamic Island oraz iPhone 14 z notchem

Źródło: apple.com

Dynamic Island jest aktualnie najważniejszym punktem interakcji między aplikacjami na iOS, a użytkownikami smartfonów iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. W najbliższych miesiącach i latach rozwiązanie to będzie wielką szansą, a zarazem wyzwaniem przy budowie aplikacji B2B oraz B2C na smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego iOS.

Czym jest Dynamic Island?

Dynamic Island to wycięcie w ekranie kolejnej generacji. Apple zerwało z klasycznym wycięciem na szczycie i zdecydowało się na wbudowanie wycięcia bezpośrednio w ekran. Jest ono niezbędne, aby pomieścić elementy odpowiedzialne za działanie systemu Face ID.

Za pomocą oprogramowania nowe wycięcie w ekranie pozwala użytkownikom wchodzić w interakcje z systemem operacyjnym iOS oraz dodatkowymi aplikacjami. Rozwiązanie to pozwala monitorować czas przyjazdu, poziom naładowania baterii czy wyniki sportowe bez konieczności udawania się do oddzielnych aplikacji. Dodatkowo dzięki Dynamic Island można wygodnie przejmować kontrolę nad wybranymi funkcjami systemu bez konieczności udawania się do oddzielnej aplikacji.

iPhone 14 Pro z Dynamic Island 
Źródło: apple.com

iPhone 14 Pro z Dynamic Island

Źródło: apple.com

Dynamic Island pozwala przetrzymywać w swojej pamięci dwie aplikacje w momencie, gdy na ekranie wyświetlany jest inny program. Dzięki temu aplikacje pozwalające zamawiać taksówkę czy jedzenie na wynos będą pozwalać wyświetlacz pozostały czas w momencie, gdy użytkownik przegląda media społecznościowe.

Aktualnie Dynamic Island zostało zintegrowane jedynie z aplikacjami systemowymi, ale Apple wkrótce otworzy tą funkcję dla deweloperów rozwijających swoje programy. Firma udostępni odpowiednie narzędzia programistyczne oraz framework Live Activities w późniejszych aktualizacjach systemu operacyjnego iOS 16. Po tych zmianach deweloperzy będą mogli przygotować swoje aplikacje do współpracy z Dynamic Island.

Jak działa Dynamic Island?

Dynamic Island opiera się na fizycznym wycięciu na panelu przednim, które połączono bezpośrednio z wyświetlaczem OLED. Dzięki wysokiej głębokości wyświetlanej czerni, Dynamic Island może przyjmować różne kształty i rozmiary - piksele przybierają taki sam kolor jak fizyczne wycięcie w ekranie, przez co użytkownik nie jest w stanie rozróżnić fizycznego wycięcia od jego rozszerzenia naniesionego na wyświetlacz Super Retina XDR.

Tworzona przez ekran przestrzeń wykorzystywana jest do dostarczenia podstawowych informacji takich jak czas przejazdu, poziom naładowania baterii akcesoriów, wyniki sportowe czy timery.

Według wiceprezesa Apple ds. projektowania interfejsu - Alana Dye - Dynamic Island "zaciera granicę między sprzętem, a oprogramowaniem."

Apple wydało również swoje oświadczenie prasowe dotyczące najnowszego elementu interfejsu użytkownika:

Bez zakłócania treści wyświetlanych na ekranie, Dynamic Island utrzymuje aktywny stan, aby umożliwić użytkownikom łatwiejszy dostęp do elementów sterujących za pomocą prostego stuknięcia i przytrzymania. Trwające działania w tle, takie jak Mapy, Muzyka lub timer, pozostają widoczne i interaktywne, a aplikacje innych firm w iOS 16, które dostarczają informacji, takich jak wyniki sportowe i ridesharing z Live Activities, mogą korzystać z Dynamic Island.

Do czego programiści mogą wykorzystać Dynamic Island?

Dynamic Island w aplikacjach firm trzecich w początkowej fazie rozwoju będzie można wykorzystać do:

  • Potwierdzenia płatności Apple Pay - w tym przypadku dynamiczna wyspa prezentuje się jako kwadratowy kształt, aby potwierdzić, że płatność miała miejsce
  • Pokazywania kierunków nawigacji w aplikacjach do nawigacji
  • Sterowania odtwarzaniem muzyki
  • Śledzenia przejazdów lub dostaw
  • Wyświetlania timerów
  • Wyświetlania wyników sportowych
Sposoby interakcji z Dynamic Island
Źródło: apple.com

Sposoby interakcji z Dynamic Island

Źródło: apple.com

Live Activities i Activity Kit

Do aktualizacji swoich aplikacji na iOS deweloperzy otrzymają dwa frameworki - Live Activities oraz Activity Kit, które połączono z WidgetKit oraz SwiftUI.

Live Activities wykorzysta WidgetKit i SwiftUI do wyświetlania informacji, podczas gdy Activity Kit będzie obsługiwać cykl życia tych danych - Live Activity może być aktywny tylko przez osiem godzin, ale może pozostać na ekranie blokady przez dodatkowe cztery godziny.

Obie funkcje zostaną udostępnione wraz z kolejnymi aktualizacjami iOS 16 jesienią tego roku. Na samym początku z Dynamic Island użytkownicy skorzystają jedynie w aplikacjach wbudowanych w system iOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200