Dwutorowy rozwój SAP NetWeaver

SAP rozwija platformę integracyjną NetWeaver. Chce ją uzupełnić rozwiązaniami wspomagającymi zarządzanie regułami i procesami biznesowymi.

SAP rozwija platformę integracyjną NetWeaver. Chce ją uzupełnić rozwiązaniami wspomagającymi zarządzanie regułami i procesami biznesowymi.

Jak będzie wyglądać w przyszłości konkurencja w biznesie? Zdaniem Henninga Kagermanna, prezesa SAP, już wkrótce kluczowym wyzwaniem będzie dynamiczna transformacja sieci biznesowych, na które składają się dostawcy, partnerzy i klienci. Powstanie swoistych ekosystemów postawi nowe obowiązki przed działami IT. Ich zadaniem stanie się wykorzystanie istniejących zasobów tak, by przyspieszyć wymianę informacji i wytwarzanie produktów. Jak nigdy dotąd istotna będzie szybka integracja różnych systemów i zasobów informacji.

Właśnie dlatego głównym przesłaniem europejskiej konferencji SAP TechEd była deklaracja dalszego rozwoju platformy integracyjnej NetWeaver. Z jednej strony koncern zamierza wzbogacić ją o funkcje umożliwiające integrację środowiska aplikacyjnego z heterogenicznym środowiskiem korporacji. Z drugiej, nie zapomina o swoim największym atucie, jakim jest ogromna biblioteka procesów i serwisów.

Platforma SAP NetWeaver zostanie wyposażona w kolejne funkcje umożliwiające integrację zarówno na poziomie technologii, jak i procesów biznesowych. Firma rozbudowuje przede wszystkim środowisko SAP NetWeaver Composition Environment (SAP NetWeaver CE). Zostało ono wyposażone w nowe repozytorium elastycznych procesów biznesowych (ESR) i narzędzia do zarządzania cyklem życia usług. Koncern uzupełnił je nowymi narzędziami do rozwoju aplikacji Java w oparciu o najważniejsze standardy (Java EE 5, Eclipse 3.2 oraz WTP 1), a także narzędziami do projektowania procesów aplikacji (SAP Composition Application Framework), procesów i interakcji z użytkownikami (m.in. SAP NetWeaver Visual Composer, Web Dynpro czy rozwiązania Adobe).

To część szerszego planu zakładającego uczynienie produktów SAP przyjaznymi zarówno dla programisty, jak i użytkownika końcowego. Ułatwieniu pracy tego ostatniego ma służyć chociażby Duet, system umożliwiający integrację aplikacji biznesowych SAP z programami biurowymi Microsoft, którego nowa wersja Duet 1.5 pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku. "Dzięki wykorzystaniu nowego repozytorium usług biznesowych Duet będzie zawierał środowisko programistyczne, które umożliwi dokładanie nowych aplikacji biznesowych. W wersji 1.5 pojawią się nowe scenariusze obsługi zamówień oraz rekrutacji pracowników" - mówi Jacek Bugajski z SAP Polska.

Dla Computerworld Polska komentuje Aiaz Kazi, jeden z wiceprezesów SAP ds. platformy NetWeaver.

Za wzrostem zainteresowania platformą SAP NetWeaver stoi przede wszystkim jasna wizja i kompetencje zespołu odpowiedzialnego za produkt. Zaletą rozwiązania jest jego otwartość, która pozwala na łączenie systemów SAP z aplikacjami innych producentów. Tego typu projekty stanowią ok. 70% wszystkich projektów realizowanych przy zastosowaniu SAP NetWeaver.

Rozwiązania takie jak NetWeaver dostarczają z jednej strony technologii pozwalającej na integrację, z drugiej zawierają w sobie wiele szablonów procesów biznesowych. Im bardziej elastyczne są przykłady procesów biznesowych, tym większe korzyści mogą odnieść nasi klienci. Zakładamy, że konkurencja pomiędzy firmami IT będzie w najbliższym czasie związana przede wszystkim z rozwojem kolejnych procesów biznesowych. Oczywiście przy użyciu coraz lepszej i bardziej rozbudowanej technologii. Stąd przyjęta strategia rozwoju koncernu.

Nadchodzi Galaxy

Firma nie zapomina, że konkurencja pomiędzy dostawcami IT przenosi się w dużej mierze w sferę związaną ze sprawnym zarządzaniem i integracją procesów biznesowych. Właśnie dlatego SAP kupił ostatnio niewielką indyjską firmę Yasu Technologies, producenta oprogramowania do zarządzania regułami biznesowymi. Jej rozwiązania pomagają w automatyzacji procesów i nadzorze ich zgodności z regulacjami wewnętrznymi przedsiębiorstw.

Nowe narzędzie umożliwi tworzenie zasad, które będą decydować np. o wolumenie zleceń wysyłanych przez firmę do pojedynczych podwykonawców. Będzie ono uzupełniało funkcjonalność narzędzi do zarządzania infrastrukturą informacyjną firmy SAP GRC (Governance, Risk and Compliance). Wejdzie także w skład kolejnej wersji pakietu do zarządzania procesami biznesowymi znanego pod nazwą kodową Galaxy, którego premiera zapowiadana jest na przyszły rok.

Zakupy dopiero pojutrze

Przy okazji ogłoszenia przejęcia Yasu Technologies podczas konferencji SAP Tech Ed Europe Henning Kagermann zaprzeczył stanowczo doniesieniom o tym, jakoby firma chciała się włączyć w walkę o BEA Systems. Ofertę przejęcia BEA złożył wcześniej Oracle, ale propozycja nie została przyjęta. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Henninga Kagermanna, w kluczowym dla koncernu zakresie budowy aplikacji oraz oprogramowania middleware firma stawia przede wszystkim na rozwój organiczny.

Nie oznacza to, że SAP rezygnuje z akwizycji. W ciągu ostatnich trzech lat firma przejęła czternaście firm (5 w 2005 r., 3 rok później i już 6 w br.). Henning Kagermann nie wykluczył kolejnych, nawet tak dużych jak niedawne przejęcie Business Objects. Jednak zdaniem osób śledzących politykę SAP, kolejne duże - przynajmniej w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy - będzie mało prawdopodobne. Na razie zarząd SAP skupi się na operacyjnej integracji Business Objects i wypracowaniu spójnej strategii w zakresie fuzji i przejęć na przyszłość.

Rośnie popularność SAP ERP 2006i SAP NetWeaver Platform

  • 200 do 4,8 tys. wzrosła liczba firm korzystających z SAP ERP 2006 pomiędzy kwietniem 2006 r. i wrześniem br.
  • 8,5 tys. do 24,9 tys. wzrosła w tym czasie liczba firm korzystających z platformy SAP NetWeaver
  • 1,5 tys. do 2,4 tys. wzro- sła w tym czasie liczba certyfikowanych specjalistów SAP NetWeaver
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200