Dwurdzeniowe plany AMD

AMD oficjalnie poinformował o planach wprowadzenia na rynek dwurdzeniowych procesorów 64-bitowych przeznaczonych do serwerów i komputerów osobistych. Wygląda na to, że przyszły rok na rynku procesorów będzie stał pod znakiem boju na układy dwurdzeniowe pomiędzy AMD, a Intelem, który także przygotowuje podobne procesory.

Produkcja dwurdzeniowych układów AMD ruszy na masową skalę w połowie 2005 roku. Firma poinformowała, że zakończyła już prace konstrukcyjne nad nowymi i już wkrótce do kooperantów koncernu trafią pierwsze, testowe modele dwurdzeniowych produktów.

W komunikacie AMD nie znajdziemy szczegółów technicznych nowych konstrukcji. Wiadomo jedynie że początkowo procesory dwurdzeniowe trafią do serwerów, a kilka miesięcy później, pod koniec 2005 roku, także do desktopów. Wiemy, że nowe układy będą kompatybilne z podstawkami Socket 939 i 940. Najprawdopodobniej otrzymają kontrolery .

Procesory dwurdzeniowe będą produkowane w fabryce w Dreźnie, przy wykorzystaniu technologii SOI i procesu 0,09 mikrona. W planach AMD znalazło się kilka modeli procesorów dwurdzeniowych. Ich kodowe nazwy to: Egypt, Italy oraz Denmark, które mają zasilać serie Opteron 800, 200 i 100. Z kolei układ Toledo będzie dwurdzeniowym procesorem do komputerów typu desktop.


TOP 200