Dwurdzeniowa transformacja

Na półkach pojawiły się już komputery z procesorami Athlon 64 X2 i Pentium D.

Na półkach pojawiły się już komputery z procesorami Athlon 64 X2 i Pentium D.

Pod koniec maja br. Intel wprowadził do sprzedaży Pentium D - drugą generację procesorów dwurdzeniowych (po Pentium 4 Extreme Edition). AMD zaprezentowała zaś układy Athlon 64 X2. Jednocześnie rośnie liczba modeli komputerów wyposażonych w te procesory - nie jest to już wyłącznie sprzęt dla "entuzjastów", dla których cena jest sprawą drugorzędną, ale również do zastosowań biznesowych. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku systemy z jednym rdzeniem obliczeniowym będą montowane tylko w najtańszych modelach komputerów.

Wysyp nowych modeli

Dwurdzeniowa transformacja

Testy wydajności komputerów z układami AMD Athlon i Intel Pentium EE

Dell wprowadził do oferty nową serię Dimension 9100 wyposażoną w procesory Pentium 4 lub dwurdzeniowe układy Pentium D - ich ceny katalogowe zaczynają się od ok. 1300 USD. HP zaprezentował nie tylko nowe modele konsumenckiej linii Pavilion, ale również stacje robocze Compaq xw4300 z procesorami Pentium D (ich ceny nie zostały jeszcze ujawnione).

Lenovo/IBM ma zamiar wprowadzić w najbliższym czasie na rynek stacje robocze ThinkCentre A52 i M52, pierwsze modele z procesorami 64-bitowymi Intela. Zapowiadane ceny tych komputerów mają wynosić 700-800 USD. Wprowadzenie modeli PC z dwurdzeniowymi procesorami Intela i AMD zapowiadają również Acer (Aspire T140) i wiele innych mniejszych firm, jak Maxdata (PC Fortune 4000I).

W ofercie Intela nie ma jeszcze dwurdzeniowych układów serwerowych. Pierwsze dwurdzeniowe układy Itanium/Montecito pojawią się pod koniec tego roku, zaś Xeon - dopiero w 2006 r. Podczas targów Computex w Tajpei, Asustek zaprezentował prototyp serwera zawierającego dwa dwurdzeniowe układy Xeon o kodowej nazwie Bensley. Ponieważ każdy rdzeń obsługuje technologię Hyper Threading, serwery te mogą obsługiwać 8 sprzętowych wątków jednocześnie. Każdy rdzeń może obsługiwać do 4 GB pamięci RAM.

Nie tylko wydajność

Systemy wykorzystujące układy dwurdzeniowe wykazują oczywiście największy wzrost wydajności przy jednoczesnym uruchamianiu wielu aplikacji lub oprogramowania wykorzystującego mechanizmy pracy wielowątkowej. Potwierdzają to testy przeprowadzone w laboratoriach wydawanego w USA przez IDG miesięcznika PC World, które wykazały, że AMD Athlon 64 X2 ma lepszą wydajność od Intel Pentium Extreme Edition (Pentium D nie było testowane).

Prototypowy model komputera z układem AMD uzyskał m.in. 116 punktów w teście WorldBench 5 w porównaniu z 95 punktami uzyskanymi przez system z Pentium Extreme Edition 840 3,2-GHz o podobnym wyposażeniu. Warto zauważyć, że procesory AMD umożliwiają upgrade starszych modeli komputerów z układami Athlon 64, który wymaga jedynie aktualizacji systemu BIOS, natomiast układy Intela wymagają nowych płyt głównych, choć jednocześnie oferują nowe funkcje, takie jak AMT, interesujące w zastosowaniach biznesowych. Nowe układy są drogie. Za AMD 4800+ (rzeczywiste taktowanie na poziomie 2,4 GHz) trzeba zapłacić 1001 USD, zaś Pentium EE 840 3,2 GHz kosztuje 995 USD (ceny OEM).

Na razie komputery z układami dwurdzeniowymi to sprzęt adresowany przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych. W przypadku firm i instytucji upgrade do tej nowej platformy będzie stopniowy i uzasadniony przede wszystkim wtedy, gdy planowana jest wymiana starej generacji komputerów na nowe modele przystosowane do pracy pod kontrolą systemu Longhorn, który ma się pojawić na rynku w 2006 r.

Należy jednak podkreślić, że Pentium D są nie tylko znacznie tańsze od Pentium EE, ale dodatkowo wyposażone w zestaw nowych rozwiązań technologicznych, takich jak technologia AMT (Active Management Technology), która umożliwia zdalne zarządzanie komputerami niezależnie od systemu operacyjnego, a także sprzętowe mechanizmy wirtualizacyjne w chipsecie 945 (ta ostatnia funkcja nie została jeszcze uaktywniona w układach i będzie dostępna dopiero za kilka miesięcy).

Yonah dla mobilnych

Yonah to dwurdzeniowa wersja układu Pentium M, która ma się pojawić na rynku na początku 2006 r. jako element tzw. platformy Napa (kolejna wersja Centrino). W porównaniu z wprowadzonymi na rynek Pentium EE i Pentium D, Yonah ma mieć znacznie bardziej zintegrowaną konstrukcję, m.in. współdzieloną pamięć cache o pojemności 2 MB. Pentium D ma dwie dedykowane pamięci 1 MB niezależnie wykorzystywane przez jednostki CPU. Współdzielenie pamięci podręcznej zmniejsza potrzebę korzystania z szyny FSB i pozwala efektywnie współdzielić wątki między rdzeniami.

Specjaliści podkreślają, że wraz z pojawieniem się procesorów wielordzeniowych "wąskim gardłem" systemu stają się mechanizmy wymiany danych z pamięcią. Dotyczy to zwłaszcza architektury opracowanej przez Intela, w której kontrolery pamięci są zawarte w zewnętrznych chipsetach, a w mniejszym stopniu układów AMD, gdyż firma ta zdecydowała się na ich integrację wewnątrz procesorów. Aby zwiększyć wydajność Yonah, mają one obsługiwać szynę FSB o częstotliwości 667 MHz (obecnie Pentium M wykorzystuje 533 MHz) i będzie zawierać nowe mechanizmy zarządzania poborem mocy.

Transmeta oddaje

Transmeta zdecydowała się na sprzedaż praw i licencji związanych z rodziną procesorów Crusoe firmie Culturecom Technology z Hongkongu. Porozumienie dotyczy również linii układów Efficeon, ale tylko wytwarzanych w 130-nanometrowym procesie technologicznym. Culturecom ma uzyskać prawa do sprzedaży Efficeon w Chinach. Ostateczna realizacja tego kontraktu ma być zakończona przed grudniem tego roku. Ostatnio Transmeta zaprzestała produkcji modeli Crusoe i Efficeon wytwarzanych w technologii 130-nanometrowej i zapowiedziała koncentrację na sprzedaży licencji i praw intelektualnych związanych z opracowanymi przez tę firmę architekturami procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200