Dwie polskie drużyny w finale konkursu HTC

Do finału międzynarodowego wideokonkursu The Tomorrow Talks organizowanego przez HTC zakwalifikowały się dwie drużyny z Polski - z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod koniec czerwca w Innsbrucku będą one walczyć o zwycięstwo i możliwość realizacji własnego pomysłu. Podczas finału zaprezentują się również drużyny z Austrii, Niemiec, Hiszpanii i ze Szwajcarii.

Spośród 200 zgłoszeń wideo prezentujących rozwiązania jutra dla użytkowników systemu Android wybrano osiem drużyn, które zaprezentują się w wielkim finale 29 czerwca. Wśród finalistów znalazły się dwa zespoły z Polski. Drużyna z Uniwersytetu Łódzkiego zakwalifikowała się do finału na podstawie specjalnie zaprojektowanego rankingu zgłoszeń, zwanego Indeksem Mediów Społecznych. Internauci docenili pomysł na smartfon z systemem, który pozwoli wykryć, którą stroną spada telefon, i obrócić go za pomocą wibracji, tak aby nie uderzył ekranem o podłoże. "W telefonie silniczki uruchamiające wibrację muszą być umieszczone przynajmniej po dwóch stronach telefonu przy zewnętrznych krawędziach. Przy obrocie silniczki miałyby za zadanie ruszyć w odpowiednich kierunkach i z odpowiednimi prędkościami. Telefon próbowałby zachować moment pędu i dzięki temu obróciłby się wyświetlaczem do góry. Nie zbudowaliśmy jednak żadnego prototypu, aby sprawdzić np. minimalną potrzebną wysokość" - tłumaczy Stanisław Skwark, kapitan drużyny z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodatkowo HTC przyznało możliwość udziału w finale zespołowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaproponował funkcję szybkiego odbierania telefonu w trybie głośnomówiącym. Wystarczy, że użytkownik w dowolnym miejscu dwukrotnie dotknie ekran, aby móc prowadzić rozmowę bez potrzeby trzymania aparatu w ręce. "Zaproponowana przez nas funkcja jest przydatna w sytuacjach, gdy odbieranie telefonu jest utrudnione, np. podczas jazdy samochodem. Chcieliśmy, aby odbieranie i rozmowa były jeszcze łatwiejsze i nie wymuszały przerywania wcześniej wykonywanych czynności. Mieliśmy wiele pomysłów, ale wybraliśmy ten, ponieważ wydał nam się najbardziej użyteczny i realny do wykonania" - mówi Marzena Bryła z drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz również:

Do finału zakwalifikowały się również drużyny z Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii i Niemiec. Wszystkie zespoły spotkają się 29 czerwca podczas wielkiego finału, który odbędzie się w Management Center Innsbruck w Austrii. Tam finaliści przedstawią swoje innowacyjne rozwiązania na telefony przyszłości. Kryterium wyboru zwycięzcy będzie kreatywność oraz korzyści dla użytkowników smartfonów. Laureaci walczą o udział w pięciodniowych warsztatach ze specjalistami z HTC, które mają na celu rozwinięcie zwycięskiego pomysłu, oraz o wyjazd na dziesięciodniowe wakacje do wybranego przez siebie miejsca.


TOP 200